Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Danıştay da Özel Davetle Gizli İhale Yapmış

Bugüne kadar, özel davetle yapılan birçok büyük ihaleyi iptal eden Danıştay, “eğitim tesisi hizmet binası” yapım işini, açık usül yerine yasanın olağanüstü haller için öngördüğü 21-b pazarlık usulü ile ihale etti.

yapi.com.tr
Danıştay da Özel Davetle Gizli İhale Yapmış

İktidarın istediği ihaleyi istediği kişiye verme aracı olarak kullandığı Kamu İhale Kanunu'nun “21-b Pazarlık” usulü defalarca yargıya taşındı. Yapılan yargılamalar son aşamada yüksek yargı organı Danıştay'ın önüne geldi. Danıştay, birçok büyük ihaleyi “21-b” koşullarını karşılamadığı için iptal etti.

Ancak bu karardan birkaç ay sonra, Danıştay'ın Kamu İhale Kanunu'nun 21-b fıkrasındaki ayrıcalıkları kullanarak kimseye duyurmadan yani duyuru ilanı yayınlamadan bir ihale düzenlediği ortaya çıktı.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre; “Danıştay Başkanlığı Eğitim Tesisi Hizmet Binası” ihalesi, Danıştay Genel Sekreterliği tarafından 28 Haziran'da gerçekleştirildi. İhale özel olarak davet edilen Aksu İnşaat'a verildi.

Yaklaşık bedel ihalede yüzde 53 arttı
İhalede dikkat çeken detaylardan biri de ihale bedeli oldu. Fizibilite çalışmaları sonunda yaklaşık bedel 42 milyon 248 bin 598 lira 7 kuruş olarak hesaplandı. Ancak ihalelerde alışılagelmişin dışında bedel düşmedi bu defa arttı. İhale, Aksu İnşaat'a yaklaşık bedel üzerinden yüzde 53 artışla 64 milyon 953 bin liraya verildi.

2 Ağustos'ta imzalanan sözleşmeye göre 17 Ağustos'ta başlayacak inşaat 14 Nisan 2023'te tamamlanacak.

Danıştay Başkanlığı Eğitim Tesisi Hizmet Binası, Ankara Çankaya Beytepe’de Sağlık Bakanlığı’nın hemen karşısındaki 7 dönüm arazi üzerinde kurulacak.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistay-da-ozel-davetle-gizli-ihale-yapmis_191732.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!