Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Danıştay, Kanal İstanbul Kapsamındaki İhaleyi İptal Etti

Danıştay, 'Kanal İstanbul' projesi kapsamında Halkalı-Ispartakule arasında yapılacak demiryolu hattının ihalesini iptal etti.

yapi.com.tr
Danıştay, Kanal İstanbul Kapsamındaki İhaleyi İptal Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halkın tepkisine rağmen "İnadına yapacağız" dediği 'Kanal İstanbul' projesiyle ilgili yargıdan dikkat çeken bir karar geldi. Danıştay 13. Daire, proje kapsamında "Halkalı-Ispartakule Arası Demiryolu Hattı İnşaatı" ihalesini hukuka aykırı bularak iptal etti. Kararda, "pazarlık usulü" yöntemiyle yapılan ihalede gerekli açıklık ve rekabetin sağlanmadığı belirtilirken Kamu İhale Kanunu'nun 21/b fıkrasında aranan "ivedilik şartını"nı da taşınmadığı vurgulandı.

Danıştay kararının "kesin nitelik" taşıdığına dikkat çekerek "karar düzeltme yolu"nun da kapalı olduğuna hükmetti.

Cumhuriyet’ten Samed Balçık’ın haberine göre; iptal kararı, kamuoyunda ‘‘Kanal İstanbul iptal mi edilecek?" yorumlarına neden oldu. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Esin Köymen, konuyla ilgili konuştu.

İptal edilenin bir köprü geçiş ihalesi olduğunu, karardan projenin iptal edileceği yönünde bir yorum çıkarılamayacağını belirten Köymen, ihaledeki iptal kararının Kamu İhale Yasası'nın 21/b fıkrasına göre verildiğinin altını çizerek "Onda muafiyetler vardır: Afet zamanında yapılabilir, çok hızlı yapılması gerekir. Ya da çok özellikli yapılar olması gerekiyor ki bu muafiyeti kullansın. Burada 'çok özellikli bir geçiş yapılacak' diye 9 tane firmaya davet verilmiş. Bunlardan 3'lü bir konsorsiyum kazanmış." dedi.

Kararla birlikte kanunun iktidar tarafından kendi yandaş firmalarını zengin etmek için bir yöntem olarak kullanıldığının göstergesi olduğunun da yeniden ortaya çıktığını belirten Köymen, "Hukuksuzluğun bir firma tarafından açılan dava ile ortaya çıkması anlamında iyi olmuştur." diye konuştu.

"Şirketler, Bakanlık ve iktidar suç işledi"
CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır da “Danıştay, Halkalı-Kapıkule Yeni Demiryolu İnşaatı Kapsamında Halkalı-Ispartakule arası (Kanal İstanbul Geçişi) Demiryolu Hattı İnşaatı ile Elektromekanik Sistemlerinin Temini ve Yapımı İhalesi’ni iptal etti. Sebep ise 21/b’nin uygun görülmemesidir. Danıştay burada şartların oluşmadığına hükmetti. Bu neyi gösteriyor? Bugüne kadar beşli çeteye verilen ve 21/b ile yapılan ihalelerin yüzde 99’u usulsüz. Bunu bir yüksek mahkeme kararıyla görüyoruz. Biz bu şirketlerin yapmış olduğu köprülerin, otoyolların, havaalanlarının paralarını vermeyeceğiz dediğimizde bizi suçluyordunuz ama çıkan sonuç şu olmuştur: Bu şirketler, bakanlık ve iktidar suç işlemiştir. Bunun bedelini ödeyecekler.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistay-kanal-istanbul-kapsamindaki-ihaleyi-iptal-etti_189585.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!