Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Datça’da Kaçak Liman Tartışması

Muğla’nın Datça ilçesinde 25 yıldır yılan hikayesine dönen liman inşaatı için henüz ÇED raporu onaylanmamışken, müteahhit firmanın denizi doldurmaya başlaması tepkiyle karşılandı.

yapi.com.tr
Datça’da Kaçak Liman Tartışması

Muğla'nın Datça ilçesinde 25 yıldır yılan hikayesine dönen liman inşaatı yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak yeniden başladı. Henüz Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), raporu onaylanmamışken, müteahhit firmanın iş makinalarını liman yapılacak alana sokarak denizi doldurmaya başlaması tepkiyle karşılandı.

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine göre; ÇED Yönetmeliği’nin 6. Maddesinin 3. Fıkrası “Bu yönetmeliğe tabi projeler için 'ÇED Olumlu' kararı veya 'ÇED Gerekli Değildir' kararı alınmadıkça bu projelerle ilgili teşvik, onay, izin, yapı ve kullanım ruhsatı verilemez, proje için yatırıma başlanamaz ve ihale edilemez.” hatırlatıldı.

Geçen hafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı liman projesi için ÇED gereği bir halkın katılım toplantısı düzenledi. Toplantıda inşaatın ruhsatsız olarak başlamasına büyük tepki gösterilirken, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) avukatlarından Güngör Erçil, resmi evrakta sahtekarlık yapıldığını, bu toplantının yasalar gereği yapılmaması gerektiğini belirterek, toplantının iptal edilmesini talep etti.

Ancak, Çevre Bakanlığı yetkilileri itirazları tutanaklara yazacaklarını ama toplantıyı yapacaklarını açıklayınca yaklaşık 20 kişi toplantıyı terk etti. Toplantının yapılmasına itiraz edenler inşaatın ruhsatsız ve kaçak olduğunu belirterek, tutanaklara şu görüşleri yazdırdı:

“ÇED başvuru dosyası, ekleriyle birlikte 834 sayfadan oluşmaktadır. Toplantı duyurusu ile toplantı tarihi arasındaki süre, yeterli bir inceleme yapmaya yeterli bir süre değildir. Projenin 1998 yılında imtiyaz sözleşmesi imzalanmasıyla başladığı ve Datça Yarımadasının Özel Çevre Koruma Bölgesi statüsüne sahip olduğu göz önüne alındığında, genişletilen proje ÇED sürecine halkın katılımı için öngörülen kısa süre, toplantının gerçek bir görüş bildirilmesine elvermediğini ortaya koymaktadır. Yükseltilen kapasitenin hangi verilere dayanarak belirlendiği dosyada yer almamaktadır. Bu da kapasitenin keyfi olarak belirlendiğini düşündürüyor. Bu nedenle sürecin sonlandırılması gerekmektedir.”

Haberin devamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/datcada-kacak-liman-tartismasi_185893.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!