Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Alavara Koyu, Şimdi de Jeotermal Tehdidi Altında

Datça’daki Alavara Koyu, sit derecesinin düşürülmesinin ardından şimdi de jeotermal su sondajı tehdidiyle karşı karşıya.

yapi.com.tr
Alavara Koyu, Şimdi de Jeotermal Tehdidi Altında

Merkezi Ankara’da bulunan bir şirketin Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’ndan Datça’nın Alavara Koyu’nun olduğu bölgede “Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Arama Ruhsatı” aldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; CHP Datça İlçe Başkan yardımcısı avukat Ali Kurt, “Alavara’da yapılan araştırmalara ilişkin olarak kullanılan akülü alet edavatın fotoğrafları da elimizde. Bu bölgede sit statüleri düşürülmeden maden işletilmesi olanağı bulunmadığı gibi jeotermal su sondajı da yapılamaz. Bu durumda jeotermal kaynak araştırması için neden izin verildiğinin hukuksal bir açıklaması da bulunmamaktadır.” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Datça Yarımadası’ndaki, doğal hayatın sürekliliği ve biyolojik çeşitlilik açısından korunması gerekli alanlardan Alavara Koyu’nun sit derecesi düşürülmüştü. Doğal sit alanı olan koya turizm tesisi yapılmasının önü açılmıştı. Kararın iptali istemiyle dava açan Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, dilekçesinde “kararın haksız ve hukuksuz olduğuna dikkat çekerek alanın doğal özellikleri ve koruma kullanma dengesinin hiçe sayılarak yapılaşmaya açılmasının amaçlandığı”nı belirtmişti. Muğla İdare Mahkemesi koyu yapılaşmaya açacak kararı iptal ederek “alanın ekolojik bütünlüğünün korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından uygulamanın doğru olmadığını” vurgulamıştı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alavara-koyu-simdi-de-jeotermal-tehdidi-altinda_186260.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!