Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kalamış Yat Limanı, Anayasa Mahkemesine Taşınıyor

Fenerbahçe Kalamış Dayanışması, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın büyütülmesi projesini Anayasa Mahkemesi’ne götürüyor.

yapi.com.tr
Kalamış Yat Limanı, Anayasa Mahkemesine Taşınıyor

Türkiye’nin en büyük yat limanı olan Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı, daha da büyütülerek 438 bin metrekareye çıkartılmak isteniyor. Projeyi Anayasa Mahkemesine götürmeye hazırlanan Fenerbahçe Kalamış Dayanışması, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Doğal ve arkeolojik sit özellikleri taşıyan Türkiye’nin en büyük yat limanı olan Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı, daha da büyütülerek 438 bin metrekareye çıkartılmak istenmektedir. Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın 2015 yılında hazırlanan planları, Çevresel Etki değerlendirmesi (ÇED) raporu olmaması nedeniyle iptal edilmiştir. 2017 yılında revizyon planı adı altında yapılan planında ÇED raporu yoktur ama buna rağmen iptal edilmesi yönündeki talebimiz reddedilmiştir. ÇED raporu olmadan bu plan yapılamaz, iptal edilen bir planın da zaten revizyonu olmaz.

Bu hukuksuzluğun önüne geçmek isteyen, İstanbul ili Kadıköy ilçesi Fenerbahçe-Kalamış mahalleleri ve civarında oturan 32 kişi Anayasamızın 17, 56 ve 57. maddeleri ve AİHS madde 8’e göre koruma altındaki haklarımız ihlal edildiği için Anayasa Mahkemesine başvurduk.

Bugüne kadar pek çok davanın durağı olan Anayasa Mahkemesi, başvurumuz üzerine bir kent suçunu daha değerlendirmeye alacak. Biz Kadıköy’ü ve doğayı seven yurttaşlar olarak, uygulanması halinde Kalamış’ta telafisi imkansız sonuçlara sebep olacak imar planlarının iptali için bütün iç hukuk yollarını tükettik. Sadece bireysel başvuru hakkının geçerli olduğu AYM’ye de bireysel olarak açtığımız davaların sonuçlarıyla gidiyoruz.

Gelinen süreçte, yıllardır Kadıköy’de yaşayan bizler bu planlarla ilgili olarak;

- Kapasiteyi 200 yat artırmak için ve alanı daha fazla yat kullanıcısına açabilmek pahasına 500 bin Kadıköylünün kıyı kullanımı azalacak, kıyı alanını yapılaşmaya açılacak, İstanbulluların nefes aldığı nadir alanlardan biri olan Kalamış’ta, Fenerbahçe Burnundan, Kurbağalı Dere ağzına kadar olan bölgede halkın kıyıya erişmesini engelleyecek.

- Mevcut yat limanı alanının, yapılan imar planı ve dalga kıranlarla daha da büyütülecek, dolgu alanına yeraltı otopark alanları ile birlikte yaklaşık 40 bin metrekare inşaat alanı eklenecek.

- Getirilen bu inşaat yoğunluğu, nüfusun da taşıtın da artmasına neden olacak. Bu yoğunluk bölgenin karakteristik dokusunu bozacak ve yeni yoğunluklar getirecek.

- Hem kıyı silüetini olumsuz etkileyecek, hem ekolojik dengeyi bozacak hem de yelken sporunun yoğun olarak yapıldığı alanın küçülmesine ve hava koridorunun kesilmesine neden olacak.

Bizler; Kadıköylüler olarak, planlı-plansız tüm kent yağmalarına karşı çıkarak, kıyılarımıza ve yeşil alanlarımıza sahip çıkmak, yapılan tüm yanlış uygulamalara dur diyebilmek, bu alanlarda çiçeklere gözlerimizi, kuşlara kulaklarımızı kapamadan yaşayabilmek için, bu limanın en azından mevcut halinde kalmasını ve biz Kadıköylülerin sesine kulak verilmesini istiyoruz.

Denize, Fenerbahçe’ye, Kalamış koyuna, Kalamış parkına sahip çıkıyoruz ve çıkmaya da devam edeceğiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kalamis-yat-limani-anayasa-mahkemesine-tasiniyor_184135.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!