Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Liman İşletme Hakkı Devirlerinin Uzatılmasına Tepki

Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, limanların işletme hakkı devirlerinin 49 yıla uzatılmasına tepki gösterdi. Budak, "İktidarın Katar sevgisini anlamamız mümkün değil. Bu sevginin son kurbanı da Antalya Limanı." dedi.

yapi.com.tr
Liman İşletme Hakkı Devirlerinin Uzatılmasına Tepki

Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, elektrik faturalarındaki TRT Payı kesintisinin sonlandırılmasını da içeren Torba Kanun Teklifi'nin Sanayi Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında limanların işletme hakkı devirlerinin 49 yıla uzatılmasına tepki gösterdi.

Sözcü’den İsmail Akın’ın haberine göre; CHP’li Budak, “Geçen sene Katarlı bir şirkete 140 milyon dolara, sekiz yıllığına devredilen Antalya Limanı, 2047'ye kadar Katarlılara verilmek isteniyor. İktidarın Katar sevgisinin son kurbanı Antalya Limanı olacak.” diye konuştu.

Antalyalı sanayicilerin ve ihracatçıların limanın işletme hakkına talip olduklarını dile getiren Budak, şunları söyledi: “Muğla ile Mersin arasında kuru yük ve konteyner taşıyabilecek başka liman yok. Antalya'daki sanayiciler, Antalya'daki ihracatçılar, Antalya'daki ithalatçılar ihraç ya da ithal edecekleri ürünleri yüksek fiyatlar nedeniyle diğer illerdeki limanlara yönlendiriyorlar. Niye? Çünkü liman tekel ve fiyatlar çok yüksek.

Antalya'da şu anda sanayicilerin bu konuyla ilgili bir talebi var. ‘Bu limanı bize verin. Biz bu limanı Antalya'nın ekonomisine, Antalya'nın sanayisine, Antalya'nın tarımına katkı sağlayacak hâle getirebiliriz. Soğuk zinciri oluştururuz; buradan Rusya'ya gönderdiğimiz domatesimizi, patlıcanımızı, biberimizi bununla gönderebiliriz. Bize verin, ihaleye çıkın, zaten ayrıcalık da istemiyoruz, alalım biz bunu' diyorlar.”

20'den fazla limanın sözleşmelerinin rant için ihalesiz uzatılacağını dile getiren Budak; “Dikkat çeken bir diğer liman, İskenderun Limanı. Limak tarafından işletiliyor, 2048'de bitiyor sözleşme tarihi. Niye uzatıyoruz bunun işletme devir hakkını? Sebebi ne? 2048'e daha önümüzde yirmi yedi sene var, yatırım yapacaksa yapsın. Yirmi yedi sene boyunca bu işletme bu limanı işletmeye devam edecek. Sözleşmeyi 2061'e kadar uzatma hakkı vermenin ranttan başka bir açıklaması yok.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/liman-isletme-hakki-devirlerinin-uzatilmasina-tepki_188135.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!