Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Mimarlar Odası Agresif ve Anlamsız Tutumundan Vazgeçsin"

MÜSİAD İnşaat, Çevre ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu Başkanı Reha Yeltekin, "Mimarlar Odası’nın yurt dışındaki benzerleri gibi, sadece mesleki konularda ve ülke inşaat sektörünün daha da geliştirilmesi yönündeki faaliyetlerle belirlenen alan içerisine çekilmesi gerek" dedi.

yapi.com.tr
"Mimarlar Odası Agresif ve Anlamsız Tutumundan Vazgeçsin"

Odağına TMMOB Mimarlar Odası’nı alan eleştiriler kervanına Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği de (MÜSİAD) katıldı. MÜSİAD İnşaat, Çevre ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu Başkanı Reha Yeltekin, Mimarlar Odası’nın yurt dışındaki benzerleri gibi, sadece mesleki konularda ve ülke inşaat sektörünün daha da geliştirilmesi yönündeki faaliyetlerle belirlenen alan içerisine çekilmesi gerektiğini söyledi. Yazılı bir açıklama yapan Reha Yeltekin, "Asıl görevi, sektör mensuplarının bireysel ve mesleki gelişimi ile teknik anlamda dayanışmalarının artması, son teknoloji ürünü bina yapım tekniklerinin ülkemizde de hayata geçirilmesi gibi mesleki konularda faaliyetler yürütmek olan Mimarlar Odası’nın, bunun tam aksine siyasi bir yapılanma şeklinde faaliyet yürütmesi kaygı vericidir" diyerek; Odayı sürekli, nitelikli tüm kamu projelerine davalar açarak büyük zaman kayıplarının oluşmasına ve doğrudan ülke ekonomisine zarar verilmesine neden olmakla suçladı.

Mimarlar Odası'nı, gerekli gereksiz her konuda açıklama yaparak, kendi sınırlarının dışına çıkmakla da eleştiren Yeltekin; Odayı, takındığı bu agresif ve anlamsız tutumundan vazgeçmeye davet etti. Mimarlar Odası'nın yurtdışındaki benzerleri gibi sadece mesleki konularla ilgili alana çekilmesi gerektiğini savunan Yeltekin'in açıklamasında dile getirdiği görüşler şöyle:

Siyasi yorum ve faaliyetleri siyasetçilere bırakıp...

"Bizler de, hukukun üstünlüğü temel ilkesi ile elbette ki, hukuksuz yapılaşmanın ve kamu malına zarar verebilecek uygulamaların karşısında olunmasını istiyor ve bekliyoruz. Ancak bununla birlikte yapılması planlanan nitelikli projelere karşı 'Ne olursa olsun bu ülkede bir tek çivi bile çakılmasın' şeklinde oluşturulan zihniyetin gelişimi engelleyeceğini düşünüyoruz.

Yurt dışında gelişmiş ülkelerde bulunan benzeri meslek odalarının çalışma şekli ile ilgili yapılan kıyaslamalı araştırmalarda, söz konusu odaların sadece mesleki kriterlerle ilgili bir danışma ve bilgi toplama merkezi olarak faaliyet yürüttüğünü, ilgili üniversiteden mezun olan mimar ve mühendislerin aldığı eğitim neticesinde yapacağı proje ve çalışmaların herhangi bir oda onayına sunulması zorunluluğu bulunmadığı görülmektedir. Örneğin, üniversite tercihlerinin yapılacağı bu günlerde mimarlık tercih edecek gençlere sağlıklı ve düzgün bir rehberlik hizmeti vermek yerine, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda verilen iftarlarla ilgili insanlarımızın kafasını karıştıran, bize göre gerçeklerle bağdaşmayan ve iftar yemeğinin manevi ve dini yönüne de zarar verecek denli yorumlar yapmak Mimarlar Odası’nın hangi görev tanımında bulunmaktadır?    

Sonuç olarak, Mimarlar Odası’nın yurt dışındaki benzerleri gibi, sadece mesleki konularda ve ülke inşaat sektörünün daha da geliştirilmesi yönündeki faaliyetlerle belirlenen alan içerisine çekilmesi gerekmektedir. Kamuoyunu, mimarlık mesleği dışında konularla meşgul etmek yerine, siyasi yorum ve faaliyetleri siyasetçilere bırakıp, diğer meslek odalarında yürütülen ve kendi sektörlerinin uzmanlık alanları ile ilgili konularda faaliyet ve çalışmaları ülkemizin ufkunu açacak şekilde sürdürmelerini talep ettiğimizi kamuoyuna saygı ile bildiririz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasi-agresif-ve-anlamsiz-tutumundan-vazgecsin_132408.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!