Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Demiryolunun Payı % 2'den 50'ye Çıkacak

Bakan Binali Yıldırım, 18 demiryolu projesini hayata geçirerek, yolcu taşımacılığındaki payını artıracaklarını söyledi. Bugün Ulaştırma Bak

Sabah
Demiryolunun Payı % 2'den 50'ye Çıkacak

b>Bakan Binali Yıldırım, 18 demiryolu projesini hayata geçirerek, yolcu taşımacılığındaki payını artıracaklarını söyledi.

Bugün Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, planlanan 18 adet demiryolu projesinin 10 yıl içinde aşamalı olarak tamamlanacağını belirterek , "Demiryolu sisteminin yolcu taşımacılığındaki payının yüzde 2'den 50'ye, yük taşımacılındaki payının ise yüzde 4'ten 30'a çıkartılacak" dedi. Bu sayede karayollarındaki trafik yükünün azalmasıyla enflasyon canavarı gibi trafik canavarına darbe vurulacağını kaydeden Yıldırım, şunları söyledi: "TCDD'nin yolcu taşımacılığındaki geliri 2 , yük taşımacılığındaki geliri 1 milyar dolara çıkartılacak." Yıldırım, İstanbul Boğaz Tüp geçişi dahil doğu-batı aksında tamamlanacak 2 bin kilometrelik sürat demiryolunun da tamamlanacağını ileri sürüp, "Böylece İstanbul'dan Ankara'ya 3, Sivas ve Kayseri'ye 5, Erzincan'a 6, Erzurum'a 7 saatte gidilirken, Edirne-Kars arası sadece 12 saat olacak" diye konuştu. Yıldırım şöyle devam etti: "Bu hedeflerin sonunda TCDD zarar eden bir kurum olmaktan kurtulacağını belirten Yıldırım, "TCDD'nin yolcu taşımacılığındaki geliri 2 milyar dolara, yük taşımacılığındaki geliri ise 45 milyon ton karşılığı 1-1.2 milyar dolara yükselecek. Toplam taşıma gelirimiz ise 3 milyar doları aşacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/demiryolunun-payi--2den-50ye-cikacak_9788.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!