Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Denizi Dolduracaklar, ‘Venedik’ Yapacaklar!

Tuzla’da marina, AVM ve otel gibi birçok fonksiyonu içinde barındıran projenin inşaatı başladı. Tuzla Belediye Başkanı Yazıcı, projenin su kanalları ve denize yapılması planlanan adacıklarıyla Venedik gibi olacağını söyledi.

yapi.com.tr
Denizi Dolduracaklar, ‘Venedik’ Yapacaklar!

İstanbul’un gelişen bölgesi Tuzla’ya 510 bin metrekarelik bir yatırım geliyor. Milliyet'in haberine göre, Türkiye’de mimari konseptiyle bir ilk olacak projede, büyük bir marina, denizin üstünde adalardan oluşan bir alışveriş merkezi, 5 yıldızlı otel ve su oyunları eğlence parkı yer alacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Tuzla Belediyesi’nin desteklediği ve Via Properties tarafından yapılacak olan projenin sosyo-kültürel anlamda Tuzla’ya ciddi bir değer katacağını ifade eden Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, yıllık 25 milyon ziyaretçi beklediklerini belirterek, projenin bölgenin ekonomik kalkınmasını da destekleyeceğini söyledi.

Marina projesiyle birlikte bölgeye olan talebin artacağını ifade eden Yazıcı, “Projemizle birlikte Tuzla’ya yatırımlar artacaktır. Zaten projeyi ilan ettiğimizden beri inşaat sektörünün önemli firmaları yeni konut projeleri üretimine başlamıştı. Bu projelerin devamı gelecektir” dedi. Tuzla’nın gelişime çok açık bir bölge olduğunun altını çizen Yazıcı, projeyle birlikte marina, AVM ve suyla ilgili her şeyin yer aldığı deniz dünyasının bölgeye gelecek olmasının Tuzla’nın değerini iki katına çıkaracağını dile getirerek, “Kanallarla, balinalarıyla, deniz dünyasıyla Venedik vari bir proje olacak” dedi.

2015 Mart’ta tamamlanacak

Projenin inşaatının başladığını belirten Yazıcı, “İnşaat 1,5 aydır sürüyor. 183 bin metrekarelik deniz dolgusu büyük ölçekte Bitti. Hızlı ilerliyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi 2015’in Mart ayında tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

Projeyle birlikte bölgenin nüfus yoğunluğunun da artacağını hatırlatan Yazıcı, “Projeyi yapmaya başladığımız zamandan itibaren altyapı çalışmalarını da hızlandırdık. Ulaşım, yol çalışmaları başladı. Marmaray, E-5, TEM ve metroya ulaşım çalışmalarına zaten geçtiğimiz yıl başlamıştık” diye belirtti.

Projenin lansmanının iki kez ertelendiğini hatırlatan Yazıcı, çok kısa bir zamanda lansman yapacaklarını da belirtti.

Suyun üstüne karma proje

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Tuzla Belediyesi’nin desteklediği proje 250 milyon dolara mal olacak. Yılda 25 milyon ziyaretçi getirmesi beklenen proje 2015’te tamamlanacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Tuzla Büyükşehir Belediyesi’nden ihale usulü ile 120 milyon 750 bin liraya 30 yıllığına Via Properties’e kiralanarak kullanım hakkı verilen projede, 850 yat kapasitesine sahip marina, denizin üstünde adalardan oluşan bir alışveriş merkezi, 5 yıldızlı otel, su oyunları eğlence parkı ile 2 bin araçlık otopark olacak.

Maltepe'de de deniz dolduruldu!

Maltepe sahil şeridinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dolgu yapılan alanın havadan görüntüsü, Dubai'de dolguyla yapılan palmiye şeklindeki adaları hatırlatıyor. Dolgu alanı bittiğinde proje kapsamında burada kültür merkezleri, yeşil alanlar ve su sporları adaları oluşturulacak. 120 hektarlık bir alanda gerçekleşecek projeye göre, 19 hektarlık mevcut dolgu alanına 101 hektarlık ilave dolgu alanı eklenecek. 50 bin metrekare su sporları adası, 120 bin ve 130 bin metrekare olmak üzere 2 ayrı spor adası, 95 bin metrekare çocuk dünyası, 100 bin metrekare eğlence adası, 185 bin metrekare kültür aktivite adası, 130 bin metrekare gösteri alanı, 140 bin metrekare çayır ve gösteri alanı ve 195 bin metrekarelik spor, bitki ve rekreasyon alanlarına yer veriliyor. 65 milyon TL ile hayata geçirilecek olan proje 2.5 km uzunluğunda olacak ve sahil yolundan denize doğru 400 metre açıkta yükselecek.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/denizi-dolduracaklar-venedik-yapacaklar_108055.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!