Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Depreme Hazır Değiliz!

On binlerce insanın ölümüne sebep olan ve büyük mal kaybı yaşatan 17 Ağustos Marmara Depremi’nin üzerinden geçen 17 yıla rağmen ülke hâlâ depreme hazır değil, tehlike sürüyor.

yapi.com.tr
Depreme Hazır Değiliz!

Merkez üssü Gölcük olan ve Marmara Depremi olarak anılan depremin üzerinden bugün tam 17 yıl geçti.

7,5 şiddetinde gerçekleşen, yaklaşık 14,5 milyon insanın yaşadığı Bolu, Bursa, Düzce, Eskişehir, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova dâhil 8 ili etkileyen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonucunda 17.480 yurttaş da yaşamını yitirmişti.

Büyük can ve mal kayıplarına sebep olan depremin üzerinden geçen 17 yıla rağmen ülke genelinde depreme karşı alınan önlemlerin yetersizliği ve olası bir deprem sonrasında toplanacak boş alanların birçoğunun rant alanına dönüştürülerek inşaat şirketlerine satılması ise yaşanan binlerce ölümden gerekli dersin alınmadığını gözler önüne serer nitelikte.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu da Marmara Depremi’nin 17. Yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada “İstanbul depreme hazır mı?” diye sordu.

“17 Ağustos 1999 Marmara depreminin üzerinden 17 yıl geçti. Bugünden geriye bakıldığında, verilen sözlerin tutulmadığını, güvenli ve sağlıklı yaşam koşullarının hazırlanmadığını, toplumsal yaşamın deprem tehlikesine göre düzenlenmediğini, toplumda deprem bilincinin geliştirilmediğini söyleyebiliriz” ifadelerine yer verilen açıklamada Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu da hatırlatıldı.

Ders alınsaydı Van böyle olmazdı

Marmara Depremi’nden ders çıkarılsaydı, Van Depremi’nin yıkıcı etkilerinin hafifletilebileceğine dair görüşlere yer verilen açıklamada, görmezden gelinen sorunlar özetle şu şekilde sıralandı: Zemin etütlerinin usullere uygun yapılmaması, yapı denetim sisteminin eksiklikleri, kentsel dönüşüm adı altında yapılan ‘inşaat çılgınlığının’ güvenilir yapılar yapılmasını engellediği, deprem sonrası toplanacak boş arazilerin sayı olarak yetersizliği…

50 bin bina yıkılacak 150 bin insan ölecek

İnşaat Mühendisleri Odası da Marmara Depremi’nin 17. Yıl dönümü sebebiyle yaptıkları basın açıklamasında, İstanbul merkezli bir depremde 2 milyon insanın sokakta kalacağını belirtti. 50 bin binanın hasar göreceğine de yer verilen açıklamada 50 ile 150 bin arası kişinin de yaşamını yitireceği vurgulandı.

Marmara Depremi’nin ağır bilançosu

İllere göre yaşamını yitirenler

Bolu: 270

Bursa: 268

Eskişehir: 86

İstanbul: 981

Kocaeli: 9477

Sakarya: 3891

Yalova: 2504

Zonguldak: 3

Yaralı sayısı:

48 bin 901

Sakat kalan: 505

Yıkılan ve ağır hasarlı bina: 96 bin 796 konut ve 15 bin 939 işyeri

Orta hasarlı konut:

107 bin 315

Orta hasarlı işyeri: 16 bin 316

Az hasarlı konut: 113 bin 382

Az hasarlı işyeri: 14 bin 657

ETİKETLER: deprem TMMOB
http://www.yapi.com.tr/haberler/depreme-hazir-degiliz_148104.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!