Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ders Gibi İtiraz Dilekçesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni bir KHK ile Silivri ve Vize’de, tarım ve orman alanı olan iki bölgeyi “Enerji Üretim Alanı” ilan ederek, termik santral kurmak istenmesi üzerine bölge halkı da harekete geçti. Yüzlerce kişi geçen günlerde 44 sayfadan oluşan itiraz dilekçelerini bakanlığa yolladı.

yapi.com.tr
Ders Gibi İtiraz Dilekçesi

Kırklareli Kent Konseyi tarafından oluşturulan itiraz dilekçesinde kurulması planlanan termik santralların zararları tek tek anlatıldı. Dilekçede termik santralın kurulmasının planlandığı bölgenin tarım arazisi, orman alanı, yeraltı suları besleme alanını kapsadığına dikkat çekildi.

Türkiye’de kömürlü termik santralın yasaklı sanayi olduğu belirtilen dilekçede tarım alanları ve Trakya’da sınırlı alan ormanların enerji üretim alanı olarak düzenlenerek termik santral kurulmasının önünün açıldığına dikkat çekildi.

Sözleşmelere aykırı

Dilekçede bu kararın uluslararası birçok çevre sözleşmesine de aykırı olduğuna değinildi. Dilekçede kararın hataları da sıralanarak kömürlü santralların yarattığı çevre kirliliğine değinildi. Dilekçede “Planlanan termik santral yeraltı sularının azalmasına neden olacaktır. Vize, Çerkezköy ve Silivri başta olmak üzere, tüm Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul’un yakın ilçelerinde yaşayan insanlara, doğaya, evcil ve yabani hayvanlara geri dönülmez zararlar verecektir” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ders-gibi-itiraz-dilekcesi_153044.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!