Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Termik Santral Onayına Karşı İmza Kampanyası

Amasra'da kurulması planlanan termik santralle ilgili verilen 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu' kararının iptali için imza kampanyası başlatıldı.

yapi.com.tr
Termik Santral Onayına Karşı İmza Kampanyası

Bartın'da, belediye ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu 'Bartın Platformu', tarihi ve turistik ilçe Amasra'da kurulması planlanan termik santralle ilgili verilen 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu' kararının iptali için imza kampanyası başlattı.

Belediyeler ile birlikte 120 kadar sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu 'Bartın Platformu Bileşenleri', Amasra'da kurulması planlanan 1300 megavat gücündeki termik santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'ÇED Olumlu' kararı vermesi ardından dava açmak için harekete geçti. Bartın Platformu, Amasra ve Bartın’da halkı bilgilendirmek ve imza toplamak için stantlar açtı.

Bartın kent merkezinde platform tarafından kurulan stant açılışında konuşan Bartın Platformu Sözcüsü, Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın kültürünü yansıtan ve günde 100 bin kişinin kullandığı kavşak suyunun santral ile birlikte yok olma tehlikesi yaşadığını söyledi. Başkan Akın, şöyle dedi:

"Santralden çıkacak kül bizim kavşak suyu havzamızın üzerine kurulacak. Ne kadar sızdırmazlık olursa olsun, muhakkak sızdıracaktır. Sonuçta bizim kavşak suyunu harap edecek. Yani bu şu demektir; İlerleyen zamanlarda şu anda günde 100 bin kişinin su içtiği o kavşak suyu belki 5 yıl, belki 10 yıl sonra kalmayacak. Ve bu su nedeniyle Bartın halkının cebine kalan para günde 25 bin TL'dir. Kısacası Bartın halkı bu parasını kaybedecek."

Bartın Platformu Sözcüsü Yıldıray Erdoğan ise, 'Fatih'in gözbebeği' olarak nitelendirdiği Amasra’yı korumak için 'ÇED Olumlu' kararına karşı 1460 davacıyla dava açacaklarını söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bu kararı yöre insanlarımız için bir müjde olarak yaymaya çalışan ve termik santrali yöreye yararlı bir şeymiş gibi göstermek için rüşvetler dağıtan şirketten başka bu habere sevinen kimse yoktur. Bakanlıktan çıkan bu karara ve halkı kandırmaya yönelik propagandalara rağmen; Bartın Platformu olarak Amasra’ya termik santral yapılmasının önüne geçeceğimize inanıyoruz.

Amasra için henüz her şey bitmemiştir. Bartın Platformu ÇED olumlu kararının iptali için hukuksal mücadeleyi ÇED olumlu kararı çıktığı gün başlatmıştır. İlk hedefimiz 1460 davacı ile dava açmaktır. Fatih Sultan Mehmet’in 1460 yılında 'Çeşmi cihan (Dünyanın gözü)' olarak adlandırıp hayran olduğu ve bir tek top atışı yapmaya kıyamadan anahtarını çatışmasız teslim aldığı Amasra’nın tarihi değerini vurgulamak için ilk hedef olarak bu sayıyı seçtik. Fakat halkımızın dava açma konusundaki yoğun ilgisini gördükçe bu sayıyı oldukça aşacağımızı düşünüyoruz."

Stantların, 8 Kasım'a kadar açık kalacağı belirtildi. Basın açıklaması ardından halka bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santral-onayina-karsi-imza-kampanyasi_151423.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!