Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Devalüasyon Çin Ekonomisindeki Zorlukların Altını Çiziyor"

Çin'in devalüasyon adımını değerlendiren Fitch Ratings: Çin'in devalüasyon adımları, ülke ekonomisine ilişkin zorlukların altını çiziyor

yapi.com.tr / AA
"Devalüasyon Çin Ekonomisindeki Zorlukların Altını Çiziyor"

Fitch'in resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, Çin'in devalüasyon adımlarıyla yuanın dolar karşısındaki değer kaybının 11 Ağustos'tan bu yana yüzde 3'ü aştığı ifade edildi. Bu durumun ülke ekonomisine ilişkin zorlukların altını çizdiği belirtilen açıklamada, yetkililerin ise piyasa odaklı reform taahhütlerini sürdürdüğü aktarıldı.

Açıklamada, Çin Merkez Bankası'nın (PBoC) devalüasyonu teknik ve operasyonel bir adım olarak sunduğu vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

"PBoC'nin bu adımı, spot piyasadaki kurun, son birkaç aydır merkez bankası tarafından sabitlenen kurdan sapmasını da vurguluyor. Geçen yıl dolar karşısında Brezilya realinin yüzde 35 ve Rus Rublesinin yüzde 45 değer kaybettiği dikkate alındığında, yuandaki zayıflama sınırlı oldu. Yuanın daha fazla miktarda devalüe edilmesi, Asya Pasifik ülkelerinin halihazırda karşılaştığı ekonomik zorlukları daha geniş ölçüde artırabilir. Bu durum aynı zamanda Çin'de on-shoring (üretimin bazı aşamalarının ülke içinde gerçekleştirilmesi) faaliyetlerinin daha fazla görülmesine ve bazı ekonomilerde imalat yatırımlarındaki toparlanmaya ilişkin umutlara zarar verebilir".

Çin'in döviz rezervlerinin, geçen yılın haziran ayı sonunda 3,99 trilyon dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesinde bulunduğu anımsatılan açıklamada, bu rakamın bu yılın temmuz ayı itibarıyla 3,65 trilyon dolara gerilediği bilgisi verildi.

Açıklamada, döviz rezervlerindeki söz konusu düşüşün dış likidite açısından negatif bir faktör olduğuna da vurgu yapılarak, "Bu durum iç finansal sistemde likiditeyi yok ederek, makroekonomik politikaların yönetimine zorluklar ekliyor" denildi.

"Çin'in devalüasyonu dünyayı etkileyecek"
 
ABD Merkez Bankası (Fed) New York Başkanı William Dudley de Çin Merkez Bankası'nın yuanı iki gün üst üste devalüe etmesini, "Çin'in döviz kuruna müdahalesinin dünya ekonomisi için büyük sonuçları olacak. Çin'de olanlar, emtia fiyatlarını ciddi şekilde etkileyecek" şeklinde değerlendirmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/devaluasyon-cin-ekonomisindeki-zorluklarin-altini-ciziyor_133366.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!