Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ekonomi İklimi Tüm Bölgelerde Bozuk

Yılın ikinci çeyreğinde 99,5 puan olan Ifo Ekonomi İklimi Endeksi, üçüncü çeyrekte 95,9 puana düştü.

yapi.com.tr / AA
Ekonomi İklimi Tüm Bölgelerde Bozuk

Merkezi Münih'te bulunan Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), dünya ekonomisi ekonomik ikliminin 3. çeyrek anket sonuçlarını yayımladı. Enstitüden yapılan açıklamada, yılın ikinci çeyreğinde 99,5 puan olan endeksin, üçüncü çeyrekte 95,9 puana düştüğü bildirildi. Mevcut ekonomik durum değerlendirmelerinin önceki çeyreğe kıyasla olumsuz olmasına karşın, beklentilerin olumlu seyrettiği belirtilen açıklamada, 3. çeyrekte dünya ekonomisinde önemli bir iyileşmenin görülmediği ifade edildi.

Ekonomi ikliminin hemen hemen tüm bölgelerde bozulduğu aktarılan açıklamada, "Endeks, Asya ve Afrika'da uzun vadeli ortalamanın altında kalsa da Avrupa ve Kuzey Amerika'da hala kısmen yüksek seviyede. Endeks, Orta Doğu ve Okyanusya'da gerilemeye devam ederek son altı yılın en düşük seviyesine indi" denildi.

Açıklamada, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Latin Amerika'da ekonomi ikliminde hafif toparlanma görüldüğü belirtilerek, "Mevcut ekonomik duruma ilişkin daha az olumlu değerlendirmeler, Kuzey Amerika, Okyanusya, Asya ve Orta Doğu'da ekonomik ikliminin bozulmasına neden olsa da Avrupa ve Afrika'daki bozulma, daha az olumlu ekonomik beklentiler nedeniyle gerçekleşti" ifadesi kullanıldı.

"Daha fazla uzman, gelecek altı ay içinde doların değerlenmesini bekliyor"

ABD dolarına ilişkin tahminlerin de yer aldığı açıklamada, "Uzun vadeli faiz oranlarının özellikle ABD'de gelecek altı ay içinde büyük ölçüde büyümesi bekleniyor. ABD doları hala biraz aşırı değerli olarak kabul edilse de önceki ankete göre daha fazla uzman, gelecek altı ay içinde doların değerlenmesini bekliyor" değerlendirmelerine yer verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekonomi-iklimi-tum-bolgelerde-bozuk_133365.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!