Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Devlet Tiyatroları'nın Ağaçlı Arazisine 3. Baskın!

İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’ndeki ağaçlık araziye 3. kez baskın yapıldı…

yapi.com.tr
Devlet Tiyatroları'nın Ağaçlı Arazisine 3. Baskın!

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, Devlet Tiyatroları’nın (DT) atölyelerinin de bulunduğu tesislerdeki ağaçlı araziye SS İvme Yapı Kooperatifi çalışanları dün 3. Kez baskın yapıldı. Bu kez de arazideki ağaçların ardından filizler 2 dozerin altında kaldı. Ankara DT Müdürü Şekip Taşpınar, “Bu üçüncü baskın. İki baskının ardından da söylemiştik, yapılan işlem hukuksuz. Yenimahalle Belediyesi’nce mühürlenmiş araziye ellerini kollarını sallayarak, giremezler. Açılan davaları kazandıklarını iddia ediyorlar ancak öyle bir dava yok” dedi.

DT’nin 60 yıldan bu yana kullandığı Macunköy’deki tesislerinin bulunduğu araziye ilk baskın mart ayı başında, gece yarısı gerçekleştirilmiş ve 100’e yakın ağaç katledilmişti. İkinci baskın da yine 7 Nisan’da gece yarısı gerçekleştirilmiş ve bu kez 200’ün üzerinde ağaçla birlikte DT’nin binaları da bu yıkımdan zarar görmüştü. Bunun üzerine DT Genel Müdürlüğü SS İvme Yapı Kooperatifi’nin işlemlerinin “hukuksuz” olduğu gerekçesiyle “yürütmeyi durdurma” davası açmıştı. Dava sonucunda da SS İvme Yapı Kooperatifi’nin eylemlerinin tümüne “men” gelmişti.

Mührü söküp girmişler

Ancak SS İvme Yapı Kooperatifi’nin çalışanları söz konusu araziye, üçüncü kez, dün öğle saatlerinde baskın yapıldı. Bu baskında da fidanlar katledildi. İlk iki yıkımın ardından Ankara Valiliği’nce alanda görevlendirilen korumaların baskına müdahalede bulunmaya çalıştıkları ancak SS İvme Yapı Kooperatifi çalışanlarının buna engel oldukları belirtildi.

‘Hukuka aykırı iş yapıyorlar’

Ankara DT Müdürü Şekip Taşpınar, ikinci baskının ardından alanın DT lehine Yenimahalle Belediyesi tarafından mühürlendiğini belirterek, söz konusu baskında bu mührün söküldüğünü kaydetti. Taşpınar, şunları söyledi:

“Diyorlar ki, ‘Elimizde mahkeme kararı var, bu arazi bizim. Biz, açılan davaları kazandık.’ Oysa onlar tarafından bize karşı açılan bir dava yok ortada. Bizim açtığımız dava sonucunda da bu kooperatifin ‘işlemlerinin men’ine karar verildi. Onların bizim 60 yıldan bu yana kullandığımız araziye girebilmeleri için tahliye davası açmaları gerekir. Ortada böyle bir dava yok.”

Sanayi sitesi yapmak istiyorlar

DT’nin 60 yıldan bu yana kullandığı ve Milli Emlak’a ait bu arazi, 2005 yılında “küçük sanayi sitesi yapılması” amacıyla bir ölçümleme yapılmadan SS İvme Yapı Kooperatifi’ne satılmıştı. Ancak arazinin satışında “aplikasyon (parselin ayrılması, birleşmesine aykırı durum) hatası” yapıldığı belirtilmiş ve DT tarafından bu yanlışın düzeltilmesi istenmişti. Kooperatif de bu hatayı görmezden gelerek, onlarca ağacın bulunduğu alanı kendi sınırlarına ait olduğunu öne sürüp, iki büyük baskın gerçekleştirdi. Üçüncü baskın da dün yapıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-tiyatrolarinin-agacli-arazisine-3-baskin-_122644.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!