Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Devlet Tiyatroları'nda Doğa Katliamı!

Ankara, Macunköy'de Devlet Tiyatroları İrfan Şahinbaş atölye sahnesinin bulunduğu alandaki ağaçlar dün gece saatlerinde hukuksuz bir şekilde katledildi.

yapi.com.tr
Devlet Tiyatroları'nda Doğa Katliamı!

Devlet Tiyatroları’nın 60 yıldır kullandığı kullandığı, içinde tiyatro atölyelerinin, İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi, Stüdyo Sahne gibi sahnelerinin de yer aldığı Macunköy’deki arazilerine, bir inşaat firmasına ait vinçler, dozerler, gece baskını yaptı. Tiyatronun tesislerinde bulunan 60 yıllık çınar ağaçları hukuksuz bir biçimde katledildi.

Olayın Devlet Tiyatrosu Genel Müdür Vekili Mustafa Kurt, Ankara Müdürü Şekip Taşpınar ve tüm üst yönetiminin festival açılışı nedeniyle Bursa’da olduğu günün akşamı yaşanması dikkat çekti.

Tesislerdeki araçların, tiyatroya ait kamelyadaki oturma gruplarının, aydınlatma araçlarının da parçalandığı olaya ilişkin DT Genel Müdürlüğü acil bir basın açıklaması yaptı. Genel müdürlüğün açıklamasında söz konusu inşaat firmasının “hukuksuz bir şekilde araziye gece baskınıyla girdiği” belirtildi. “Daha önce de inşaat firmasına ait dozerlerin arazideki ağaçları tek tek kesmesine sanatçılardan ve tiyatro severlerden büyük tepki gelmişti. Sanatçılar, OSTİM Şehit Kadir Özcan Polis Merkezi Amirliği’ne şikayette bulunmuş, bunun üzerine olay yerine gelen görevli polis memurları kesimi durdurarak, kesimden sorumlu 3 kişiyi şüpheli sıfatıyla karakola götürerek, ifadelerini almıştı” denilen açıklamada, ellerinde Orman Bakanlığı’nın raporu olduğu ve ağaçların ancak izne tabi kesilebileceği belirtildi.

Devlet Tiyatroları’na açılan herhangi bir tahliye davası olmadığı dile getirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Hukuka aykırı bir şekilde daha önce yaptıkları gibi gece yarısı çok sayıda iş makinesiyle kamu arazisine Genel Müdürlüğümüzün kullandığı alana girerek suç işlediler. Konuyla ilgili daha önce asliye ceza mahkemesine dava açtık ancak buna rağmen eylemlerine devam ettiler. Kurumumuzun Ankara Büyükşehir Belediyesi aleyhine açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı almasına rağmen Yenimahalle Belediyesi’ne inşaatın durdurulmadığı bilmekteyiz. İlgili yerlere Genel Müdürlüğümüzce gerekli müracaatların yapıldığı yasal zeminlerde hakkımızı aramamıza rağmen yasal olmayan şekilde kooperatif tarafından suç işlendiği açıkça gözlemlenmektedir.”

Ergüney: Onca yıllık ağaçlardan ne istediler?

Tüm bunlar yaşanırken, emniyetin de olaya müdahale etmemesi dikkat çekerken, kurumun aydınlatma direklerinin de yıkımdan payını aldığı belirtildi. Duyar duymaz olay yerine giden DT Sanatçı Temsilcisi Şahin Ergüney, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, “Bu insanlık suçudur. Bu bir cinayettir. Böyle bir hukuksuzluk yapılabilir mi? Tiyatronun onca yıllık ağaçlarından ne istediler?” dedi.

DT çalışanı Eren Aysan Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda "Biraz önce İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi'nden eve geldim. Saat 8.30 civarında beş ortaklı bir aile şirketi olan İvme İnşaat, İrfan Şahinbaş Atölye Sahne'sinin arazisine dayanmış. 2001'den beri İvme İnşaat ile Devlet Tiyatroları arasındaki hukuk mücadelesi sürüyor Ancak Devlet Tiyatroları İdare Mahkemesinden bu inşaat şirketinin bölgede inşaat yapamayacağına dair yürütmeyi durdurma kararı almış vaziyette… Dolayısıyla kanunen eli güçlü tiyatronun… Ancak kanun falan tanınmıyor memlekette… Gittiğimde 4 iş makinası karşımda kuzu gibi yatıyordu… Yaklaşık 500 metreye yakın bir arazideki yüzlerce ağaç devrilmiş, yerlerde… Tiyatronun arkasındaki yemekhanenin arkası talan edilmiş durumda… Büyük bir alan gitmiş anlayacağınız… Yarın İvme İnşaatın yarım bıraktığı işi tamamlayacağından korkuyorum! İyi geceler..." ifadelerine yer verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-tiyatrolarinda-doga-katliami_117930.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!