Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dikili’de Ormanlık Alana Kum Ocağı Kuruluyor

Dikili Belediyesi’nin, Deliktaş Mahallesi'ndeki zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı toplam 598 hektarlık alanda yapmayı planladığı kum ocağı projesi, bölge halkının tepkisine neden oldu.

yapi.com.tr
Dikili’de Ormanlık Alana Kum Ocağı Kuruluyor

Dikili Belediyesi, Deliktaş Mahallesi’nde zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı toplam 598 hektarlık alanda kum ocağı kurmayı planlıyor. Projeye ÇED Gerekli Değil kararı verilmesi ise dikkat çekti. Bölgede yaşayan yurttaşlar ise karara tepki göstererek, İzmir 1. İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması için başvuruda bulundu.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; Deliktaş’ta yaşayan Servet Sever, bölgede zeytin ve bamya ürettiğini belirterek tüm yurttaşların kaygılı olduğunu ifade etti. Bölge sakini Melek Dalkılınç ise, "Maden istemiyoruz. Köyümüzü satıyorlar. Meramızı satıyorlar. Biz temiz hava istiyoruz. Toprağımızın satılmasını istemiyoruz." açıklamasında bulundu.

Şantiye alanının köye 290 metre mesafede olduğunu söyleyen Avukat Yusuf Yılmaz, “Projeye ÇED raporu gerekli değil diye görüş verilmiş. Bu kadar ağacın olduğu bir bölgede ÇED raporu nasıl gerekmez." dedi. Ağaçlara dokunmadan bölgeden malzeme alınmasının mümkün olmadığını savunan Yılmaz, "Tepenin arkasında 300 metre ötede zeytin ağaçları var. 200 metre sonra yerleşim yerleri var. Toz bulutu insan sağlığına da zarar verir. Tek geçim kaynağı çiftçilik. Ürünlerin verimi düşer.” şeklinde konuştu.

"Tek bir ağaca dokunulmayacak"
Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz ise konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Yapılan ariyet malzemesi alımı çalışmalarının gerek tarımsal arazilerimize gerekse içme ve kullanma suyu havzalarımıza zararının olmadığı 28.08.2020 tarihli 2020183 sayılı karar numaralı ‘Çevresel etki değerlendirilmesi gerekli değildir’ kararı ile bu çalışmaların olumsuz bir etkisinin olmadığı belirtilmiştir. Bu bağlamda 2006 yılından bu yana kontrolsüz ve yasadışı yollarla malzeme alımının önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Hal böyleyken bu çalışmaları kendince fırsat bilen, siyasi beklentileri karşılanmamış, bu olaydan siyasi çıkar elde etmeyi amaçlayan kişilerce; olay mesnetsiz dayanaksız, aslı astarı olmayan dedikodularla bir karalama kampanyasına dönüştürülmeye çalışılmıştır. Fakat bizim bu tür provokatif ve gerçekten uzak söylemlere prim vermeden, belediyecilik anlayışımız gereği bu kente yaşayan herkesin huzur ve mutluluk içinde yaşaması için dün olduğu gibi bundan sonra da gece gündüz yorulmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sonuç itibari ile bundan sonra orada tek bir ağaca dokunulmadan ve doğal dokuya mevcut hali dışında zarar verilmeden, gerek olması halinde yalnızca hemşehrilerimizin ihtiyacı doğrultusunda kontrollü bir biçimde malzeme alımı yapılacaktır. Bahse konu alanda kesinlikle herhangi bir işletme, şantiye kurulması söz konusu değildir ve olmayacaktır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dikilide-ormanlik-alana-kum-ocagi-kuruluyor_182316.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!