Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dönüşümde Evsiz Kalma Endişesi Mahalleliyi Bir Araya Getirdi!

En büyük kentsel dönüşüm projesi alanından olan Karabağlar'daki 15 mahallenin halkı, evsiz kalma endişesi taşımaya başladı. Mahalleli pazar günü yaptığı toplantıda birlikte hareket etme ve evlerinin ranta gitmesine karşı mücadele kararı aldı.

yapi.com.tr
Dönüşümde Evsiz Kalma Endişesi Mahalleliyi Bir Araya Getirdi!

Birgün Gazetesi'nden Gülsen Candemir'in haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı en büyük kentsel dönüşüm çalışmasından birini İzmir’in Karabağlar semtindeki 15 mahallede yapmaya başladı. Uzun süredir devrede olan Yeni Hedef Haritacılık adlı şirket bölgedeki on yedi bin konutun sahipleri ile görüşmeler yapıyor. Görüşmelerde sıra teklif ve sözleşme aşamasına gelirken, konut sahipleri, verilen tekliflerin çok düşük olduğunu ve hak kaybına uğrayacaklarını düşünüyorlar. Dönüşümün yapıldığı mahallelerde hak sahiplerinin görüşlerini aldık.

‘Evsizleştirecekler’

Görüştüğümüz Limontepe Mahalle Muhtarı Tacim Öz, insanların giderek endişelenmeye başladığını, evsiz kalma kaygısı taşıdığını iddia etti. Bir yıldır Yeni Hedef Haritacılık adlı şirketin on beş mahallede insanları kentsel dönüşüme ikna etmek için çalıştığını ancak ilk önce söyledikleri ile şimdi sözleşme aşamasında verilen vaatlerin aynı olmadığını öne süren mahalle muhtarı, insanların kentsel dönüşüm çalışmasına olan güveninin kalmadığını belirtti. Birkaç eve verilen tekliflerden örnek veren muhtar Tacim Öz, 277 metrekare tapulu arsası ve evi olan birisine şirketin iki adet 80 metrekarelik ev ve üzerine de 15 bin TL nakit para istediğini, yine şirketin kendisinin dört daire ve üç dükkânına karşılık sadece dört daire verdiğini anlattı. Kentsel dönüşümün kentsel mağduriyete dönüştürülmeye çalışıldığını belirten muhtar Öz, mahalle halkının tepkili olduğunu ve evlerini vermek istemediklerini söyledi.

Hala imar planları yok

Kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını ancak mağdur da olmak istemediklerini dile getiren muhtar, pazar günü yaptıkları mahalle toplantısına yüzlerce ev sahibinin katıldığını ve kaygılarını anlattığını açıkladı. Ortada hâlâ bir planın olmadığını, binalar yapıldığında bölgenin nasıl bir hal alacağını bilmediklerini belirten muhtar Tacim Öz, anlaşmazlık durumunda ise vatandaşın mahkemeye gitmesinin önüne geçilmeye çalışıldığını iddia ederek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bakanlık ile hak sahibinin anlaşamaması durumunda, Ankara’daki mahkemeleri adres gösteriyor" diyor.

‘Kredi çek' dediler

Mahalle sakinlerinden Cemal Sevin kanser hastası olduğunu ve hiçbir bankanın kendisine kredi vermeyeceğini söyledi. Şirketin kendisine ‘git kredi çek’ dediğini de iddia eden Sevin, ne kredi çekeceğini ne de evini kentsel dönüşüme teslim edeceğini dile getirdi.

Sözleşmede dayatmalar var

Sözleşmenin altıncı maddesinde “Bakanlık; proje alanı içindeki yeterli gördüğü sayıda hak sahipleri ile, uzlaşma tutanağı imzalanmasını takiben kesinleşecek mimari proje ve vaziyet planını esas alarak hak sahipleri ile sözleşmeye davet edecektir. Uzlaşma tutanağı ve sözleşme bir bütündür ve birlikte geçerlidir. Bu nedenle uzlaşma tutanağını imzalayan hak sahipleri, sözleşmeyi imzalamaktan imtina edemezler.’ ifadesi yer alıyor. Bu maddede tıpkı ‘Hak ettiği konut inşaat alanı 30 metrekareden küçük olan hak sahipleri ile uzlaşma yapılmayacaktır. Ancak bu hisse sahipleri aralarında anlaşarak hisselerini birleştirip hak sahibi olabilecekler’ diyen madde gibi halkın tepkisini çekiyor.

Jeolojik etüt yapılmadı mı?

Mahalle halkı, yıllardır yaşadıkları yerlere imar vermeyen CHP’li belediye başkanlarına da tepkili. 15 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm alanının 1988 yılında ıslah imar planı yapılırken, sadece iki kata izin verildiği üstüne izin verilmediği görülüyor. Zemin kayganlığı gerekçe gösterilerek iki katın üstüne imar izninin verilmediğini anlatan mahalle halkı, şimdi aynı yere bakanlığı nasıl 8-10 kat yapacağını anlamakta zorluk çekiyor. Herhangi bir jeolojik etüdün yapıldığını, binalardan örnek alındığını görmediklerini açıklayan ev sahipleri, ‘Eğer yerlerimiz yüksek binaya uygun değilse bakanlık nasıl yapıyor’ diye soruyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/donusumde-evsiz-kalma-endisesi-mahalleliyi-bir-araya-getirdi_125584.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!