Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Dördüncü Çeyrekteki Sanayi Üretimi, Öncü Bir Rakam''

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kasım ayı sanayi üretim endeksi verilerine ilişkin ''Çift haneli bir rakam beklentimiz vardı, son rakamlar beklentilerin de üzerinde gerçekleşti'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Dördüncü Çeyrekteki Sanayi Üretimi, Öncü Bir Rakam''

Ergün, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Kasım ayına ilişkin açıkladığı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdiği açıklamasında, Türkiye'nin, 2012 yılının tamamı için yüzde 3'ün üzerinde bir büyüme öngörüsüne sahip olduğunu belirtti.

Kasım ayı sanayi üretiminde çift haneli bir rakam beklentilerinin olduğunu kaydeden Ergün, gerçekleşen sonucun beklentilerin de üzerinde gerçekleştiğini ifade etti.

Bunun sevindirici bir durum olduğunu belirten Ergün, şunları kaydetti:

''Bizim ekonomik bölgemizde büyük bir durgunluk hakim. Bir kısım ülkelerde çok önemli siyasi olaylar var, bundan dolayı problemler var. Avrupa ülkelerinde büyük ekonomik dalgalanmalar var, bundan dolayı büyük bir durgunluk yaşanıyor ve herkesin büyüme konusunda sıkıntı yaşadığı bir atmosferdeyiz. Bu atmosferin içerisinde bir büyüme hamlesi içinde olabilmek Türkiye açısından önemli bir şey, bu kayda değer bir husus.''

Bakan Ergün, dördüncü çeyrekteki sanayi üretiminin öncü bir rakam olduğuna dikkati çekerek, ''Öncü rakamlar bize Türkiye büyümesinin bu hedefine ulaşabileceğini işaret ediyor. Yani, 2012'deki büyüme hedefine ulaşabiliriz. Aralık'ta gelecek rakamlar biraz daha bunu teyit edecek olan rakamlar olduğunda bu hedeflere ulaşabiliriz. Bu Türkiye için iyi bir şey'' ifadelerini kullandı.

2012'de ihracat odaklı bir büyüme olduğunu kaydeden Ergün, bundan dolayı 2013'ün biraz daha iyi bir yıl olacağı öngörüsünde bulundu.

''2013'de iç tüketim de bir miktar artacak''

Bakan Ergün, 2013 yılında iç tüketimin de bir miktar daha artacağına işaret ederek, faiz oranlarının ciddi manada düşme eğilimi içerisinde olduğunu, bunun da içeride tüketimi etkileyecek hususlardan olduğunu belirtti.

Söz konusu bu durumun büyüme rakamlarının, sanayi üretiminin 2013 yılında biraz daha iyi olacağını gösterdiğini ifade eden Ergün, şunları kaydetti:

''Ama sonuç olarak şunu söyleyelim ki; bir ülke ekonomisinin gerçek bir ekonomi olması için sanayi üretimine dayanması lazım. Sanayi üretiminin olmadığı ülkelerde gerçek bir ekonomi olmaz, çok spekülatif olur her şey. Her an birtakım dalgalanmalara maruz kalabilirsiniz.''

Bakan Ergün, sanayi üretiminin, teknolojiyi geliştirmede ve bilimsel araştırmalar yapılmasında öncülük eden bir unsur olduğuna dikkati çekerek, bilginin teknolojiye dönüşmesi için sanayiyle buluşması gerektiğini hatırlattı.

Bilginin, sanayiyle buluşturulması halinde teknolojiye dönüştürebileceğini belirten Ergün, ''Ortada sanayiniz yoksa o zaman bilgileriniz hep başka alanlara kayacaktır, başka alanlara transfer olacaktır. O sizin işinize yaramaktan çok, başkasının işine yarayacaktır'' dedi.

''Bir ülke sanayiyi terk edemez''

Ergün, sanayi üretiminin vazgeçilemez olduğunu kaydederek, Türkiye'nin, Yunanistan gibi bazı komşularının sanayi üretiminden vazgeçtikleri için şimdi büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirtti.

Üretim kabiliyetlerinin kolay kazanılmadığına dikkati çeken Ergün, Türkiye'nin sanayi üretimiyle ilgili kabiliyetinin son 100 yıl içerisinde sanayiye verdiği önemle gerçekleştiğinin altını çizdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ''Üretim gücü ve kabiliyeti kazanmak sanayiyle mümkündür. Bir ülke sanayiyi terk edemez, sanayiyi terk ettiği zaman aslında gerçekçi olmayan bir dünyaya doğru yönelmiş demektir'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dorduncu-ceyrekteki-sanayi-uretimi-oncu-bir-rakam_103793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!