Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayi Üretimi Nisan'da Arttı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, 2013 yılı nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,3, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 arttı.

yapi.com.tr / AA
Sanayi Üretimi Nisan'da Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Nisan ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,3 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada ise sanayinin alt sektörleri incelendiğinde nisan ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1,1 arttı.


Bakan Ergün: Artış Nisan ile sınırlı olmayacak; devam edecek

Yazılı bir açıklama yaparak endeksi değerlendiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Nisan ayında sanayi üretim endeksinin 'beklentileri aşarak' geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 arttığını hatırlatarak, takvim etkilerinden arındırılmış endeksin yıllık bazda yüzde 3,4, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin de bir önceki aya göre yüzde 1,3 arttığını kaydetti. Türkiye’nin büyüyeceğini ve büyümenin öncüsünün de sanayi üretimi olacağını vurguladıklarını belirten Ergün, "Nitekim söylediklerimiz yerini bulmaya başlamış, sanayi üretimi önemli bir artış göstermiştir" ifadesini kullandı.

Ergün, verilerin söz konusu artışın sadece Nisan ayı ile sınırlı olmadığını, takip eden aylarda da devam edeceğini vurgulayarak, ikinci çeyrekle birlikte büyümenin, öngörülen 'patikaya' girdiğini bildirdi. Türkiye'nin geçen yıl alınan tedbirler neticesinde mütevazı bir büyüme gerçekleştirdiğini anımsatan Ergün, bu yıl ise geçen yıl elde edilen kazanımları koruyarak daha iyi bir büyüme sergileyeceklerine dikkati çekti. Ergün, şunları kaydetti:

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-uretimi-nisanda-artti_109557.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!