Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye Sanayisi Kan Kaybediyor

11. Sanayi Kongresi ve İnovasyon Sergisi'nin açılışında konuşan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, gelişmelerin yönünü iyi kavrayan ve değişime uyum sağlamak için gerekli önlemleri zamanında alanlar öne geçerken diğerlerinin geride kalacağını açıkladı.

yapi.com.tr / AA
Türkiye Sanayisi Kan Kaybediyor Foto: Erhan Elaldı (AA)

p>Tanıl Küçük, Türk şirketlerinin küresel rekabet mücadelesinde önemli tecrübe ve birikim edindiğini ve küresel rekabet üstünlüğünün en önemli unsurları olan Ar-Ge ve inovasyonun sanayinin yerleşik kavramları arasına girdiğini dile getirdi. Bu olumlu gelişmelerin yanında Ar-Ge ve inovasyonda maalesef henüz arzu edilen noktaya gelinemediğini kaydeden Küçük, ''Yakın dönemde Ar-Ge destekleri konusunda çok olumlu gelişmeler olmakla birlikte Avrupa Birliği'nin son olarak şubat 2012'de yayımladığı Avrupa İnovasyon Değerlemesi Raporu'nda ülkemiz hala son sıralarda yer almakta. Ar-Ge harcamalarının GSYİH'ye oranını, 2013 yılına kadar yüzde 2'ye yükseltmeyi hedeflemiştik. Oysa, TÜİK verilerine göre, 2011 itibarıyla bu oran, yüzde 0,86 seviyelerinde. Bu da 2013'te yüzde 2 hedefini yakalamamızın çok zor hatta imkansız olduğu anlamına gelmekte'' değerlendirmesinde bulundu.
    
''Üretim kapasitesi artırılmalı, sanayi daha güçlü hale getirilmeli''
    
11. Sanayi Kongresi'nin temasının 'Bölgesel Üretim, Küresel Güç' olarak belirlenmesindeki amacı, merkeze Türkiye'yi koyan, entegre bir anlayışla, üretim ve dolayısıyla satış kapasitesini tüm bölgeye yaymak, üretim ağını genişletmek olarak açıklayan Küçük, Türkiye'nin taşımacılık, ulaşım ve lojistik merkez vizyonunun hayata geçebilmesi ve sürdürülebilir hale gelmesinin en önemli şartlarından birinin güçlü bir üretim ayağı olduğunu vurguladı. Küçük, ''Ekonomideki üstünlüğünü üretim gücünden alan Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek gibi hedeflerini gerçekleştirebilmek, işsizlik başta olmak üzere, ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmek için yapması gereken, üretim kapasitesini daha da artırmak, sanayisini daha da güçlü hale getirmektir'' dedi.

Hal böyleyken rakamların Türkiye sanayisinin kan kaybettiğine işaret ettiğini dile getiren Küçük, ''Sanayimizin GSYİH'miz içinde cari fiyatlarla 1998 yılında yüzde 23,9 olan payı, 2011'de yüzde 16,2'ye geriledi. 2012 yılı 3. çeyrek büyüme verilerindeki oran ise yüzde 14,4'tür. İzleyebildiğimiz kadarıyla, sanayinin GSYİH içindeki payında bu düzeyde bir gerileme bize benzer ülkelerin hiçbirinde görülmemekte'' diye konuştu. Küçük, dünyada 1980'lerden bu yana imalat sanayi katma değerindeki payların değişimine bakıldığında ilginç veriler bulunduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-sanayisi-kan-kaybediyor_103467.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!