Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dünya Mimarlık Haftası’nda Direnişin Mimarlığı Tartışılacak!

Dünya mimarlık haftası her yıl Ekim ayının ilk pazartesisi tüm dünyada, dünya mimarlık günü ile başlıyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi bugün yaptığı basın toplantısıyla Mimarlık haftasının temasını “Direniş, Mekan, Kültür” olarak belirledi.

yapi.com.tr
Dünya Mimarlık Haftası’nda Direnişin Mimarlığı Tartışılacak!

7-11 Ekim tarihleri arsında gerçekleşecek etkinliklerde; direnişin müziği, dansı, edebiyatı, planlamacılığı, karikatürleri yeniden kentlilerle resmedilecek. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan: “Mimarlık haftasını 7-11 ekim tarihleri arasında yapacağımız etkinliklerle kutlayacağız. Etkinliklerde tüm yer seçimleri kamusal alanlar olacak. Yerel seçimler, parklar, meydanlar gibi hepimiz ilgilendiren konularda yürütülecek etkinlikler ve atölyelere tüm kentlileri bekliyoruz. Tüm Ankaralılar'ın söyleyecek sözü olmalı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin resmi internet sitesinde atölyelere kentliler kayıt yaptırabilir” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan: “ Mimarlık Haftası etkinlikleri için kentlilerle buluşmalarımızı direnişin mekânsal noktalarından seçtik. Etkinlikleri, Tuzluçayır, Yüzüncüyıl, Güvenpark’ta yapacağız. Direniş kültürü; parklar, pazaryerleri gibi doğrudan demokrasi mekânlarını ortaya çıkarttı. Bu mekânlarda ve sokaklarda sergiler, konser, atölyeler yürütülecek. Direnişin edebiyatı, direnişin müziği, direnişin karikatürleri yapılacak. Direniş belediyeciliği üzerine atölye çalışmalarımız olacak. Başkent Dayanışması'nın koordinasyonuyla 'Gençler nasıl bir Ankara istiyor? Kentliler nasıl bir yerel yönetim istiyor?' konularını birlikte tartışacağız.”

Candan; AOÇ, ODTÜ yolu, Cami- Cemevi gibi hükümetin projelerinin de kentlilerle tartışılacağını belirterek  “Birçok üyemiz, Başbakanlık hizmet binasının uygulama projelerini yapmayı reddetti. Halkı önemseyen, direnen meslek mensuplarımız da oldu. Kampüs, okullar ve AOÇ sürecinde mimarların da rolü var. Bunun karşısında duran mimarlar da var. Böylesi ideolojik saldırılar sürecinde mimarların direniş kültürüne katkısı olabilir mi? Tartışacağız. ODTÜ yolunu yapanlar da plancılar, toplumu gözeterek karşısında duranlar da plancılar. Bunları meslek alanlarımızdan mimarlık nasıl olmalı tartışacağız.”  dedi.

Atölyelerde direniş vurgusu

Mimarlık Haftası programını planlayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, programda; mimarlık kültürü ile direnişin mekânlarının yarattığı kültür; söyleşiler, atölyeler, sergiler, kent gündemleri, performanslar ile paylaşıma ve tartışmaya açılacak.

Programda; atölye başlıkları arasında Fotoğraf Atölyesi- “Direniş Mekânları” Mehmet Özerle, Heykel Atölyesi- “Direniş Anıtları” heykeltıraş Erdal Duman ve Sinem yıldırım, Edebiyat Atölyesi- “Direniş Edebiyatı”  Ahmet Telli ile, Ulaşım Atölyesi “Direniş Planlamacılığı” Erhan Öncü ile “Direniş Müziği” Alper Doğan ile yürütülecek.  

Ayrıca Resim Atölyesi “Direnişin Resmi”, Karikatür Atölyesi “Direnişin Mizahı”, Müzik Atölyesi-  Yerel Yönetimler Atölyesi “Direniş Belediyeciliği”, Kampüs Okullar, Kızılay Cepheleri, AOÇ Başbakanlık Binası  “Direniş Mimarlığı” gibi atölyeler kent sokaklarında yer alacak. Tuzluçayır Camii-Cemevi, ODTÜ yolu ve AOÇ forumları düzenlenecek.

Mimarlık Haftası’nın söyleşileri yine direniş temasıyla yapılacak, dikkat çeken söyleşiler arasında “Medya ve Direniş” Funda Başaran, Doğan Tılıç,  Özlem Çelik Akarsu'nun katılımıyla yapılacak.  Başkent Dayanışması’nın koordine edeceği Gençler Nasıl Bir Ankara İstiyor- 2014 yerel seçimlerine doğru söyleşisi, yer alıyor. AOÇ, Mamak Cezaevi, Saraçoğlu Mahallesi konulu sergiler ve Direniş fotoğrafları ise Konur Sokağı'nı sergi salonuna çevirecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-mimarlik-haftasinda-direnisin-mimarligi-tartisilacak_112916.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!