Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"ODTÜ'de Tünel"e Mimarlardan İtiraz Var!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın ODTÜ yoluna ilişkin açıklamalarına, Mimarlar Odası Ankara Şube Yöneticileri cevap verdi. Şube Başkanı Ali Hakkan, "Yapılacak bu yollar, Belediye Başkanı'nın, plansız yaklaşımları ile kentimize verdiği en önemli 'kent suçu' olarak değerlendirebileceğimiz projelerden biri olacağı kaçınılmazdır" dedi.

yapi.com.tr
"ODTÜ'de Tünel"e Mimarlardan İtiraz Var!

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan: “ODTÜ  arazisi ile  Şap Enstitüsü arasından  yapılması düşünülen 1. Otoban yolunun, 100. Yıl Mahallesi'ni ortadan ikiye bölerek, daha da büyük sorunlara yol açacağı kaçınılmazdır. Yine Bilkent istikametinden başlayarak, Eskişehir yolu hattına paralel olarak yapılması tasarlanan ve ODTÜ kampüsünün tam ortasından bu Otoban yola bağlanan 2. yol ise, bu süreçte daha da vahim ulaşım sorunlarına yol açacaktır. Hele ODTÜ'nün de dava açıp iptal ettirdiği 2. yol projesinin Bakan'ın açıkladığı üzere maliyeti çok yüksek. Bakan'ın önerdiği "Tünel Yolu"nun bu çerçevede işlevini yerine getiremeyeceği uzman raporları ile sabittir. Yapılacak bu yollar Büyükşehir Belediye Başkanı'nın artık bilinen plansız yaklaşımları ile kentimize verdiği en önemli 'kent suçu' olarak değerlendirebileceğimiz, bilimsellikten uzak, akıldışı projelerden biri olacağı kaçınılmazdır” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan ise  “Olayın 'planlı' olduğunun farkındayız. Asıl sorun Eskişehir yolunun tıkanıklığıdır ve bunun da tek sorumlusu Melih Gökçektir. 20 yıldır metroyu yapmadığı ve Eskişehir yolunda yoğunluğu arttırdığı için. Metronun açılmasıyla, o tıkanıklıkta kısmen ortadan kalkacak ve mahalleleri ikiye bölen ve ODTÜ’de üç bine yakın ağacı katledecek olan yola ihtiyaç kalmayacak. Metro açılmadan, hızla yolda boşa düşmemek için süreci hızlandırıyorlar. Mahalle halkı Ankaralılar, ODTÜ öğrencileri yolu istemiyorsa, başka bir yol bulunması kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/odtude-tunele-mimarlardan-itiraz-var_112489.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!