Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Edirne'den Park İçin "Kıymetli" Karar

Edirne'de Kıymet Peker'in direnişiyle gündeme gelen parkı araziye çevirecek imar plan değişikliği ve yapı ruhsatı iptal edildi.

yapi.com.tr
Edirne'den Park İçin "Kıymetli" Karar

Bianet'in haberine göre, Edirne'de 75 yaşındaki Kıymet Peker'in direnişiyle gündeme gelen parkı araziye çevirecek imar plan değişikliği ve yapı ruhsatı iptal edildi.

Kıymet Peker kendi ismi gibi mahkemenin bu "kıymetli" kararına çok sevindiğini söyledi.

Edirne 1'inci Murat Mahallesi'nde park olarak kullanılan ve imar planlarında "Belediye hizmet alanı, kısmen trafo alını" olarak geçen arsanın durumu Belediye Meclisi'nce 5 Haziran 2013'te "ticaret" alanı olarak değiştirilmişti.

1 Nisan 2014'te parka iş makineleri inşaat yapmak için gelince Kıymet Peker, kepçenin önüne geçerek çalışmaya engel olmuştu.

Mahalle sakinlerinden Süleyman Sır ve Ahmet Yalçınkaya da alanın şahsa satılması üzerine yapılan imar değişikliğini ve yapı ruhsatı verilmesini Edirne İdare Mahkemesi’ne başvurarak iptalini istemişti.

Edirne İdare Mahkemesi, önce yürütmeyi durdurma vermişti. Şimdi de mahkeme oy birliğiyle imar plan değişikliğini parkın kamu alanından ticaret alanına çevrilmesini ve yapı ruhsatı verilmesini hukuka aykırı bularak iptal etti. Gerekçesinde şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı belirtildi.

Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan, Kıymet Peker’i evinde ziyaret ederek şöyle dedi: "Belediye kaybetti halk kazandı, önemli olan halkın kazanmasıydı. Burası sembol park oldu ısrarla 'Kıymet Teyze adını verelim' diyorum, mal sahipleri de kabul ederse onun adını koyacağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/edirneden-park-icin-kiymetli-karar_126589.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!