Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Edirne Valisi'nin 'Açtırmayacağım' Dediği Sinagog Açılıyor

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya saldırısı nedeniyle 'sinagog olmasına izin vermeyeceğim müze olacak' dediği ve sonra özür dileyerek geri adım attığı sinagog açılıyor.

yapi.com.tr
Edirne Valisi'nin 'Açtırmayacağım' Dediği Sinagog Açılıyor

DHA'nın haberine göre, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in 'müze olacak' açıklamasıyla gündeme gelen Avrupa’nın en büyük 3’ncü sinagogunun restorasyonun tamamlanmasının ardından, açılış hazırlıkları da tamamlandı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Türkiye Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh'in de katılacağı geniş kapsamlı bir törenle ibadethane olarak Perşembe günü açılacak olan sinagog törenine yaklaşık bin davetlinin katılması bekleniyor.

Edirne’nin Maarif Caddesi’nde bulunan ve geçmişi 1900'lü yıllara dayanan Avrupa’nın 3’ncü büyük sinagogu, harabe halden 4 yılda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 5 milyon 750 bin lira harcanarak aslına uygun olarak restore edildi. İç ve dış sıvalarında 2 bin metrekare kalem işi uygulanan sinagogun idari bina ve müştemilat binası da restore edilerek tamamlandı.

Hazırlıklar tamamlanıyor

Tarihi sinagogun restorasyonunun tamamlanmasının ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 26 Mart’ta görkemli bir törenle açılması planlandı. Uluslararası boyuttaki açılışa Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye Museviler Hahambaşı İsak Haleva'nın yanı sıra yurt dışı temsilcilikler ve Musevi cemaatinden de çok sayıda davetli katılacak.

On emir okunacak

Açılış töreni öncesinde tarihi sinagoga getirilecek olan Tevrat, ilahi ve dualar eşliğinde özel bölümüne konacak. Ardından Tevrat’ın on emri okunarak, Ulus Özel Musevi Okulu mini bir konser verecek. Ardından Türkiye Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç birer konuşma yapacak.

Edirne Valisi 'müze olacak' demişti

Geçen yıl Kasım ayında Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa’ya postallarıyla girmesine tepki olarak sinagogun sadece ‘müze’ olacağını açıklamıştı. Gelen tepkiler üzerine Vali Şahin, Türkiye Hahambaşılığı ve Türk Musevi Cemaati’nden özür dilerken, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, sinagogun ibadethane olarak açılacağını ifade etmişti.

Sinagogun tarihi

1905'te yaşanan ve 'büyük yangın' olarak adlandırılan yangında yok olan 13 ayrı sinagogun yerine Padişah 2'nci Abdülhamid'in fermanıyla yaptırılan sinagog, 1907'de ibadete açıldı. Sinagogun tarihi 1492 yılında Avrupa’daki baskılardan kaçarak Osmanlı İmparatorluğu’na sığınan Seferad cemaatine kadar uzanıyor. İsrail ile Türkiye arasında tarihi bir bağı simgeleyen sinagog cemaati, Edirne’deki Yahudilerin İstanbul’a yerleşmesiyle azaldı. 1983 yılından bu yana kullanılmayan sinagogun mülkiyeti 1995’te Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçti. Kullanılmasa da tarihi açıdan Museviler için büyük önem taşıyan sinagog, Edirne’de doğan Türk Sinagog Musikisi’nin (Maftirim) de kaynağını oluşturuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/edirne-valisinin-actirmayacagim-dedigi-sinagog-aciliyor_129700.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!