Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elazığ’da Milyonluk Tesis Kaderine Terk Edildi

Elazığ İl Özel İdaresi tarafından 2014 yılında 6 milyon 900 bin liralık bütçeyle yapımı tamamlanan 'Sivrice Atık Su Arıtma Tesisi', işlevini bugüne kadar yerine getiremedi ve kaderine terk edildi.

yapi.com.tr
Elazığ’da Milyonluk Tesis Kaderine Terk Edildi

Elazığ İl Özel İdaresi tarafından ihaleye çıkartılarak 2014 yılında yapımı tamamlanan Sivrice Atık Su Arıtma Tesisi, 2015 yılında Hazar Gölü Mahalli İdareler Birliği'ne devredildi. 2014 yılında yapımı tamamlanan tesise terfi istasyonlarından atık su basılamadı.

Sözcü’den Evren Demirdaş’ın haberine göre; Sivrice'de başlatılan altyapı ve kanalizasyon yenileme çalışmalarının sonunda tesisin tam kapasite çalışacağı bildirilse de aradan geçen yıllara rağmen tesisin faaliyetini yerine getiremediği öğrenildi. Terfi istasyonlarından tesise gelen suyun ‘yağmur suyu' olduğu, atık suların tesise ulaşamadan göle döküldüğü belirtildi.

İl Genel Meclisi'nin 05.07.2020 tarihli Plan ve Bütçe Komisyonu İnceleme Raporu'nda, arıtma tesisinin alt kısmında bulunan logarın devamında bulunan hatta oluşan arıza nedeniyle atık suların tamamının logardan dışarı taşarak tarımsal araziye taştığı ve insan ve çevre sağlığını tehdit ettiği belirtildi. Tarımsal arazi sahipleriyle yapılan görüşmeye de yer verilen raporda, yapılan şikayetlere rağmen hiçbir çalışmanın başlatılmadığı ifade edildi.

Raporda ayrıca, tesiste kamera sisteminin tam olarak çalışmadığı, idari binanın atıl durumda olduğu, idare binası ve çevresinde çöp yığınları olduğu, tesiste görevli personelin olmadığı, tesis girişi ve idari bina kapılarının açık olduğu da yer aldı. Söz konusu sorunun sebebinin ‘kötü yönetim' olduğu değerlendirilen raporda, idarecileri hakkında idari soruşturmanın başlatılması gerektiğine dair uyarı da yapıldı. 07.08.2020 tarihinde ise Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan rapor İl Genel Meclisi'nde onaya sunularak oybirliği ile kabul edildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elazigda-milyonluk-tesis-kaderine-terk-edildi_191072.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!