Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

120 Milyon Dolarlık Kongre Merkezi Çürümeye Terk Edildi

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde 120 milyon dolar harcanarak yapılan Efes Kongre Merkezi 3 yıldır çürümeye terk edildi.

yapi.com.tr
120 Milyon Dolarlık Kongre Merkezi Çürümeye Terk Edildi

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde temeli 2005 yılında atılan ve 120 milyon dolar harcanarak 2013 yılında tamamlanan Avrupa’nın üçüncü, Türkiye ve Doğu Akdeniz’in en büyük kongre merkezi olan Efes Kongre Merkezi (KOMER) 3 yıldır çürümeye terk edildi.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; bölge turizminin uluslararası kongre turizminden pay almasını sağlamak, turizm hareketlerini sezonluk olmaktan çıkarıp 12 aya yaymak amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Aydın Valiliği, Kuşadası Belediyesi, Yerel STK’lar ve özel sektörden yatırımcılar tarafından kurulan Kuşadası Kongre Merkezinin (KOMER) yapımına 2005 yılında başlanmış ve 2013 yılı Ekim ayında dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılmıştı.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) maddi sıkıntı içinde olması, yüzde 33’lük oranıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da yönetimden çekilmesi sonrası 2018 yılında Kongre Merkezi adeta kaderine terk edildi. Büyük hayallerle açılan merkez, çürüyen tesis konumuna geldi.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ise Efes Kongre Merkezi’nin en kısa sürede tekrar faaliyete geçmesi için en başından beri büyük çaba sarf ettiklerini belirterek, “Kuşadası’nda turizmi 12 aya çıkarmak için yapılan en büyük yatırımlardan biri olan KOMER için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Daha önce KOMER'i kent ekonomisine kazandırmak amacıyla hazırlattığımız bir projeyi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aydın eski Valisi Yavuz Selim Köşger ve TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ile paylaşmıştık. Projemize TÜRSAB çok büyük destek vermişti. Ancak daha sonra sonuç alamadık. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu da konuyu yakından takip ediyor. Efes Kongre Merkezi’nin yeniden faaliyete geçmesi için 18 Ekim’de yapılacak genel kurul öncesi tüm paydaşların yer aldığı bir işletme şirketi kurmamız gerekiyor. Ancak bu konuyla ilgili Kuşadası’ndaki herkes taşın altına elini koymalı. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜRSAB da işletme şirketine desteğini esirgememeli.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/120-milyon-dolarlik-kongre-merkezi-curumeye-terk-edildi_187478.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!