Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elektrik Üreticileri Yönetim Modelini Değiştirmeli

Küresel elektrik enerjisi üretim sektörü değerlendirilen Deloitte '2015 Küresel Elektrik Enerjisi Sektörünün Geleceği' raporunda, üreticilerin sektördeki değişen ortama ayak uydurabilmek için yönetim modelini değiştirmesi gerektiği vurgulandı.

yapi.com.tr / AA
Elektrik Üreticileri Yönetim Modelini Değiştirmeli

Deloitte'un '2015 Küresel Elektrik Enerjisi Sektörünün Geleceği' raporunda, sektörün geleceğine ilişkin eğilimler aktarılırken, elektrik üreticileri için tavsiyelere yer verildi.

Raporda, elektrik enerjisi alanında faaliyet gösteren kurumların; maliyetleri azaltma, akıllı şebekelere geçme, iş modellerini gözden geçirme, müşteriye ve yeni yeteneklerin yönetimine odaklanma yolu ile yönetim modelini değiştirmesi gerektiğine işaret edildi. Elektrik enerjisi sektöründe talep giderek artarken, regülasyonların sıkılaştığı belirtilen raporda, akıllı şebekelerden avantaj elde etmek ve yenilenebilir enerjiye dayalı dağıtık üretimi desteklemek gibi adımların gelecek dönem eğilimleri olduğu kaydedildi.

Deloitte Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Lideri Uygar Yörük, Türkiye'de dağıtık üretimin, Avrupa'ya paralel olarak giderek daha fazla ilgi çektiğini ve yaygınlaştığını belirterek, şöyle devam etti:

"Özellikle lisanssız dediğimiz dağıtık üretimin yaygınlaşması ile Türkiye'de hızlı diyebileceğimiz bir sürede proje geliştiren, söz konusu projelerin mühendisliğini yapan, ekipmanlarını ve yardımcı bileşenlerini üreten, kurulumlarını gerçekleştiren bir yenilenebilir enerji sektörü oluşmuş durumda. Sektör, konusunda uzmanlaşmış kişiler ile şimdiden endüstriyel gelişim ve istihdama da katkı sağlıyor. Kesintili üretim yapan rüzgar ve güneş gibi yenilenebilirlerin ülkenin üretim portföyündeki ağırlığının artması ancak şebekenin bu artışı desteklemesi ile mümkün oluyor".

Türkiye'de de yatırımcının giderek artan rüzgar ve güneş yatırımı iştahının, şebekede iyileştirmeye yönelik inisiyatiflerin artmasına yol açtığını ifade eden Yörük, söz konusu inisiyatiflerin önemli bir bileşeni olan akıllı şebekeler konusunda da gerek kavramsal altyapısına yönelik çalışmalar gerekse pilot uygulamalar ile mesafe katedildiğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrik-ureticileri-yonetim-modelini-degistirmeli_133346.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!