Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elektrikte 6 Milyar Euroluk Yatırım

Türkiye'de bu yıl elektrikte kurulu güce 6 bin 254 megavat kapasite eklenecek, bunun yüzde 61'i yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı olacak.

yapi.com.tr/AA
Elektrikte 6 Milyar Euroluk Yatırım

Türkiye'de bu yıl elektrikte kurulu güce 6 bin 254 megavat kapasite eklenecek, bunun yüzde 61'i yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı olacak. Bu yılki yatırımların toplam tutarı ise 6 milyar euroyu aşacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden yapılan derlemeye göre, Türkiye'nin elektrikteki kurulu gücü 2015 sonu itibarıyla 73 bin megavatı aştı. Geçen yıl kurulu güce 4 bin 287 megavatlık yeni kapasite eklendi, bunun yüzde 95'ini yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları oluşturdu. 

Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir yıl içerisinde devreye alınan elektrik kapasitesinde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 95 seviyesine ulaştı. Geçen yıl, bu anlamda,  "enerjide yerli yıl" olarak nitelendirildi.

Geçen yıl, 2 bin 229,4 megavatlık hidroelektrik, 830 megavatlık rüzgar, 958 megavatlık termik kapasite artışı meydana geldi. Ayrıca, 2015'te çöp, biyokütle, atık ısı ve jeotermal kaynakların oluşturduğu 269 megavat gücündeki santraller de devreye alındı. 

Megavat başına maliyetlerin 1 ile 1,3 milyon euro arasında değiştiği enerji sektöründe, 2015'te 4,5 milyar euroyu bulan yatırım gerçekleşmiş oldu. 

Bu yıl 6 milyar euroyu aşan yatırım 

Türkiye'nin kurulu gücüne 2016 içerisinde toplamda 6 bin 254 megavat daha kapasite eklenecek. Bu kapasitenin bin 716 megavatını doğalgaz, bin 300 megavatını hidroelektrik, bin megavatını rüzgar,  700 megavatını ithal kömür ve 575 megavatını da yerli kömür kaynaklarına dayalı olacak. 

Bu yıl ayrıca ek olarak, 200 megavatlık jeotermal, 50 megavatlık biyokütle, 13 megavatlık lisanslı güneş, 500 megavatlık lisanssız yenilenebilir enerji kaynakları ile 200 megavat kapasitesinde lisanssız kojenerasyon tesisi devreye alınacak. 

Planlanan enerji yatırımlarının maliyetinin, kurulu güç toplamı dikkate alındığında yıl sonunda 6 milyar euroyu aşacağı hesaplanıyor. 

Kurulu güçte hedef 80 bin megavat

Bu yıl devreye alınacak kurulu gücün yüzde 61'inin ise yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına, yüzde 27'sinin doğalgaza, yüzde 11'inin ithal kömüre dayanması planlanıyor. 

Kömür ve doğalgaz santrallerinin Bolu, Eskişehir, Mardin, Adana, Kırıkkale, Balıkesir ve Zonguldak şehirlerinde yoğunlaştığı, bu kapasitenin devreye alınması ile şu an 73 bin megavatı aşan kurulu gücün yıl sonunda 80 bin megavata ulaşması hedefleniyor. 

Türkiye'nin 2023 itibarıyla elektrikteki kurulu güç hedefi ise 100 bin megavat.

ETİKETLER: yatırım Elektrik
http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrikte-6-milyar-euroluk-yatirim_141210.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!