Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

O Sektörde Çalışacak Olanlara Yeni Kriterler Geldi

O Sektörde Çalışacak Olanlara Yeni Kriterler Geldi

yapi.com.tr
O Sektörde Çalışacak Olanlara Yeni Kriterler Geldi

Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre,Türkiye Elektrik ve Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) Genel Müdürü Mükremin Çepni, elektrik dağıtım sektöründe çalışanlar için mesleki kriterler getirileceğini belirterek, işe uygun personel seçiminin bilimsel, tıbbi ve psikolojik yöntemlerle belirleneceğini kaydetti. Yeni çalışmayla elektrik dağıtım sektöründe çalışan personele, boy, kilo, refleks, işitme, yaş gibi sınırlar getirilecek.

Böylece arazide elektrik direğine belirlenen sınır kriterini tutturamayanlar çıkamayacak. Türkiye’de işgücü piyasasının en riskli sektörlerden birisi olan elektrik dağıtım sektöründe, 2000’li yıllarda yılda yaklaşık 30 kişi hayatını kaybederken, sayının son yıllarda 18’e gerilediği, ancak hala en riskli sektör olduğu belirtiliyor. Bunun üzerine harekete geçen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, dağıtım sektöründe işleri sınıflandırmaya başladı.

Elektrik Dağıtım Derneği (ELDER) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da yer aldığı çalışma TEDAŞ’ın koordinasyonda yürütülüyor.

Futbolcu kriteri

Elektrik Dağıtım Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’nde konuşan TEDAŞ Genel Müdürü Mükremin Çepni, “Biz insanımızı koruyamazsak hiç bir şeyde başarılı olamayız” dedi. Çepni, İşgücü Ölçme ve Değerlendirme Merkezi kurulduğunu belirterek, “İşe uygun kişiyi seçmezseniz başarılı olması çok zor. Hem mesleki yeterlilik kurumumuz hem de ELDER’le dağıtımdaki iş süreçlerini belirledik. Buna göre olması gereken insan portföyü de belirlenecek. Bu merkezdeki işe uygun insanın seçimi bilimsel, tıbbi ve psikolojik yöntemlerle belirlemeye başlayacağız.

Eğitime katılan kişi eğer uygunsa o işte çalışmaya devam edecek. Eğer uygun değilse sektörde başka bir alanda değerlendirilecek” açıklamasını yaptı. Çepni, uygulamayı anlatırken, futbol kulüplerinin sporcu alırken check-up’tan geçirmesi örneğini verdi. Çepni, riski en yüksek sektörlerden biri olduğu için bu kriterleri getirdiklerini belirterek, “Elektrik şebekesi hava şartlarına açık. Karda, fırtınada çalışıyorlar. Dolayısıyla buna yönelik tedbir alınması gerekiyor” dedi.

30 bin kişiyi kapsayacak

Çepni, sektörde 48 bin çalışan olduğunu ve bunlardan arazide olan 30 bin kişi için de bu kriterlerin uygulanacağını kaydetti. Kriterlere uygun olmadığı tespit edilen personelin başka görevlere kaydırılacağını belirten Çepni, konu hakkında sektörle görüşmelerin devam ettiğini ifade etti. Çepni, düzenlemenin hayata geçmesi için belirli bir adaptasyon süreci geçmesi gerektiğini vurguladı.

Malzemeler standart olacak

İŞ güvenliği malzemelerinin testleriyle alakalı da konuşan Çepni, “İş güvenliği malzemeleri alıyorlar, kaliteye özen gösteriyorlardır ama bunların da bir standardının olması gerekiyor. Bu standardın belirli periyotlarla takibi gerekiyor. Yüksek voltaja dayanıklı bir eldiven aldık, belli tarihten sonra aynısını yapıyor mu meçhul. Bunun da takibi gerektiği için test laboratuvarı kurmaya yönelik çalışıyoruz. Yurt dışından bir firmayla bunu yapıp sektörün hizmetine sunacağız” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/o-sektorde-calisacak-olanlara-yeni-kriterler-geldi_143322.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!