Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elektrikte ‘Bekleme Odası’na Alındık

Uzun yıllardır çeşitli gerekçelerle Avrupa Birliği (AB) dışında tutulan, tam üyelikten farklı formüllere ikna edilmeye çalışılan Türkiye, elektrikte de “bekleme odasına” alındı.

yapi.com.tr
Elektrikte ‘Bekleme Odası’na Alındık

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Avrupa elektrik sistemine tam üyelik yerine, tarihte ilk kez bulunan bir ünvanla, “gözlemci üye” yapıldı. TEİAŞ, Türkiye’nin Avrupa elektrik sistemine tam üye olarak dahil edilmesini bekleyecek.

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre, TEİAŞ’den yapılan açıklamada, Türkiye elektrik sisteminin Avrupa elektrik sistemine bağlantısı üzerine yürütülen çalışmaların, 2016 itibariyle teknik, hukuki ve idari yönleriyle tamamen yeni bir aşamaya geçtiği belirtildi.

Açıklamada, “İmzalanan Anlaşma ile TEİAŞ, ENTSO-E’nin kurulduğu 2009 yılından bu yana ilk gözlemci üyesi olurken, Türkiye elektrik sistemi de Avrupa iç elektrik piyasasının ve elektrik şebekesinin en büyük parçalarından biri oldu. Böylece TEİAŞ’ın katılımıyla birlikte ENTSO-E, 35 ülkede 41 üye ve bir gözlemci üye ile yaklaşık 610 milyonluk bir nüfusa hizmet veren birlik haline geldi” denildi.

Arz güvenli olacak

TEİAŞ’dan yapılan açıklamaya göre ENTSO-E Başkanı Peder Andreasen, Avrupa’da açık sınırların tartışmalı hale geldiği bir dönemde TEİAŞ ve ENTSO-E’nin, elektriği serbest dolaşıma açmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirdi. 

Duyuruya göre TEİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yıldırım da, TEİAŞ’ın ENTSO-E’ye tam üyeliğine yönelik çalışmaların da başlatılacağına inandığını dile getirdi.

Hedef tam üyelikti

Geçen yıl tüm Türkiye’yi karanlıkta bırakan elektrik kesintisinin ardından, Türkiye’nin AB ülkeleri tarafından ENTSO-E sistemine alınmak istenmediği iddiaları gündeme gelmişti. Türkiye, geçen nisan ayında 34 ülkeden 41 iletim sistemi işleticisini barındıran ENTSO-E’ye kalıcı olarak bağlanırken, TEİAŞ yöneticileri ana hedefin sisteme tam üyelik olduğunu vurgulamıştı.

ETİKETLER: AB TEİAŞ
http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrikte-bekleme-odasina-alindik_142726.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!