Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Emlak Konut GYO: Maslak 1453'te Sıkıntı Yok!

Emlak Konut GYO, İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nin şirketin Ağaoğlu Şirketler Grubu ile gelir paylaşımı yaptığı Maslak 1453 projesinde imar planının iptaline karar vermesine karşın, 2011 yılında onanmış imar planlarına göre alınmış ruhsata dayalı devam eden projede hukuki ve idari sıkıntı bulunmadığını açıkladı.

yapi.com.tr
Emlak Konut GYO: Maslak 1453'te Sıkıntı Yok!

Ulusal bir gazetede bugün yer alan haberde, İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nin, Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun İstanbul Ayazağa'daki, "Maslak 1453" projesini, planlama tekniklerine ve kamu yararına uygun olmadığı gerekçesiyle durdurduğu belirtilmişti. Emlak Konut'tan Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen açıklamada, söz konusu mahkeme kararının geçmişte açılan davalar gibi şirket tarafından temyiz edileceği belirtilirken, "Maslak 1453 projesi yürürlükte bulunan 2011 yılında onanlı imar planlarına göre alınmış ruhsata dayalı olarak devam etmekte, projede hukuki ve idari yönden herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Sonuç olarak; İstanbul 1.İdare Mahkemesi'nin ve İstanbul 8. İdare Mahkemesi'nin iptal kararları projeyi hiçbir surette etkilememektedir" denildi.

Büyük rant yaratılıyor

HaberTürk Gazetesi’nin haberine göre iptal davası açan CHP’li Meclis üyeleri, Ayazağa Gecekondu Önleme Bölgesi’ndeki Maslak 1453 Projesi’nin önünü açan nazım planı değişikliklerinin büyük bir kentsel ranta neden olduğunu, çevre düzeni planında askeri güvenlik bölgesinde kaldığını, plan değişikliklerinin imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına aykırı olduğunu ileri sürmüşlerdi.

Üçüncü dava, ikinci iptal!

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin açtığı dava ile Ağaoğlu Grubu’na ait Maslak 1453 projesine, İstanbul 8’inci İdare Mahkemesi tarafından 27 Şubat’ta durdurma kararı çıkmıştı. Davatın tarafı konumundaki Emlak Konut GYO karara itirazda bulunmuştu. Hukukçular itiraz hakkına rağmen bu kararın ardından inşaatın durdurulması gerektiğini savunmuştu. Aynı proje ile ilgili Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi de bir dava açmıştı. TOKİ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açılan dava, Danıştay 6. İdare Mahkemesi tarafından görülmüştü.

Yeni bir süreç başladı

Hukuki süreci başlatan CHP’nin İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, kararı şöyle değerlendirdi: “TOKİ’nin gelir paylaşımı yolu ile ihale ettiği ve değeri 3.2 milyar TL olduğu iddia edilen projenin mahkeme tarafından iptali ile yeni bir süreç başlamış oldu. Karar, hemen uygulanması gereken bir karar. Bu karar ortada olduğu sürece Maslak 1453 projesinin ruhsatlandırılması, bağımsız bölüm alanların kat mülkiyeti tapusu alması, yeni alacakların bankalardan kredi kullanması mümkün değildir. Hukuka aykırı olduğu biline biline yapılan bu planlar, ihaleler, inşaatlar geç de olsa yargı duvarına çarpmıştır. Bazı vatandaşlar bu kararla mağdur olsa da, en önemli yeşil alanlarının bitişiğindeki betonlaşmanın engellenme ihtimali tüm İstanbulluların menfaatinedir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-konut-gyo-maslak-1453te-sikinti-yok_106666.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!