Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Emlak Vergisinde 'Düzenleme' Sinyali mi?

Şehir rantlarının doğru şekilde vergilendirilememesinin temelinde, emlak vergisinde değer tespitiyle ilgili yaşanan sorunların yattığını belirten Maliye Bakanı Şimşek, kamulaştırmalarda ve kamu mallarının satışında da benzer sorunlarla karşılaştıklarını; merkezi hükümetin artık bu alanda çok ciddi bir düzenleme yapmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

yapi.com.tr / AA
Emlak Vergisinde 'Düzenleme' Sinyali mi?

Ankara Üniversitesi ile Sincan Belediyesi'nin ortak düzenlediği 'Emlak Vergisi Sorunları ve Çözümleri' sempozyumunda konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emlak vergisinin çok önemli bir alan olduğunu söyledi. Bu alanda ciddi sorunların yaşandığına dikkati çeken Şimşek, "2003-2004 yıllarıydı; ben o zaman İngiltere'deydim. İstanbul'a geldiğimde bir arkadaşın önerisiyle çok güzel bir konaklar projesi vardı. Ben de bir tane satın almak istedim. Konağı seçtik, fiyatına da tamam dedik. İş ödemeye gelince sorun yaşadık. Dediler ki, istenilen fiyatın 5-6'da 1'ini buraya yazarız. Kalanını nakit olarak açıktan... Ben dedim ki İngiltere'den transfer yapacağım, nasıl açıktan veririm size? 'Getirirsiniz bankadan çekip ödersiniz'; olmaz dedim ve almadım" diye konuştu.

Maliye Bakanlığı olarak bu alanda sık sık sorunlarla karşılaştıklarını anlatan Şimşek, değer tespitinde ciddi tutarsızlıkların olduğunu ifade etti. Bakan Şimşek, yan yana olan iki belediyede bile ciddi farklılıkların olabildiğine işaret ederek, bunun da belediyelerin gelirlerini olumsuz etkilediğini söyledi. Şehir rantlarının doğru şekilde vergilendirilememesinin temelinde de emlak vergisinde değer tespitiyle ilgili yaşanan sorunların yattığını belirten Şimşek, kamulaştırmalarda ve kamu mallarının satışında da benzer sorunlarla karşılaştıklarını dile getirdi.

Şimşek, şunları kaydetti:

"Merkezi hükümetin artık bu alanda çok ciddi bir düzenleme yapmasına ihtiyaç var. Aslında şu anki Emlak Vergisi Kanunu İç Genelgesi'ne bakarsanız, hiçbir sınırlama yok. Yani eğer mahalli idareler arzu ederlerse ellerindeki tüm verileri, yani piyasa değerine yaklaştıracak her türlü imkanı biz sağladık kendilerine. Değer tespitinde en ufak bir sınırlama yok. Mahalli İdarelerimiz arzu ederlerse bir taşınmazın emlak vergi değerini piyasa değerine yaklaştırmaları ve piyasa değeri üzerinden bu vergileri almalarının önünde hiçbir engel yok. Biz bunun önünü açtık ama maalesef yerel uygulamalar bir standarda sahip değil, zaman zaman tutarsızlıklar arz ediyor, dolayısıyla benim görüşüm bu alanda bizim bir reforma ihtiyacımız var".

Bakan Şimşek, vergi oranlarıyla oynamaksızın daha çok vergi adaletine yönelik yapacakları düzenlemelerle, belediyelerin ilave imkanlara sahip olacağını ve bu imkanların vatandaşlara harcanacağını söyledi.

"Cari açıkta düzelme olacak"

Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Şimşek, Türkiye'deki temel makroekonomik dengelerde iyileşmeler olacağını belirtti. Şimşek, iç talepte bir miktar yavaşlama öngördüklerini de kaydederek, son dönemde alınan tüketimi sınırlayıcı tedbirlerin cari açıkta çok ciddi düzeltme getireceğini kaydetti. AB'deki toparlanmanın da Türkiye'ye olumlu katkılarının olacağını ifade eden Şimşek, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki kargaşaların sona ermesinin de ülkenin dış ticaretine pozitif etki edeceğinin altını çizdi.

Maliye Bakanı Şimşek, geçen yıl yapılan altın ithalatının da ciddi oranda azaldığına dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bununla birlikte liradaki değer kaybının enflasyona bir miktar yansıması olacak. Her ne kadar son gelişmelerin, küresel veya Türkiye'deki iç gelişmelerin bütçeye birtakım olumsuz yansımaları olabilecekse de, ben yine de bütçe hedeflerinin gerçekleştirilebilir olduğu kanısındayım. Yani özetle bütçe ayağında manevra alanımız var, elimiz çok güçlü. Cari açıkta çok ciddi bir iyileşme sözkonusu olacak. Türkiye'nin risk algısı iyileşecek, yılın ilk yarısında enflasyon da geçici bir çıkış yaşanır ama yılın ikinci yarısına doğru özellikle 2015'in ilk yarısında tekrar yüzde 5'lik hedeflere doğru iner diye düşünüyorum. Büyümede bir miktar iç kaynaklı yavaşlama olabilir, ama ümit ediyorum ki dış talepteki güçlenme Türkiye'ye olumlu yansır. Fakat bunlar kısa vadeli değerlendirmeler; orta ve uzun vadede Türkiye geleceği son derece parlak bir ülkedir".

"Siyasi istikrar tehlikede değil"

Bakan Şimşek, Türkiye'nin temellerinin sağlam olduğunu vurgulayarak, siyasi istikrarın tehlikede olmadığını dile getirdi. Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Her şeyin başı reformdur. Son gelişmeleri biz bir fırsata dönüştüreceğiz. Türkiye'nin özellikle daha şeffaf, daha hesap verilebilir, daha iyi yönetilebilir olması noktasında özellikle yolsuzlukla mücadelede kesinlikle bizim çok daha güçlü şekilde bir reform çalışmasıyla milletimizin önüne çıkacağımız açık ve nettir. Şu anda o çalışmaları yapıyoruz. Türkiye tabii ki devlet içinde birtakım yapılanmalara karşı mücadele ederken maalesef içeride ve dışarıda sanki hukuk devletinden uzaklaşılıyor algısı yaratılmaya çalışılıyor ama esas hukuksuzluk devlet içinde gayrimeşru unsurların çabalarıdır. Yani bunu görmemezlikten gelip sadece hükümetin bunu kontrol etmeye yönelik çabalarını 'hukuk devletinden uzaklaşma' diye analiz edersek hem ülkemize hem de milletimize, milli iradeye büyük haksızlık yapmış oluruz diye düşünüyorum".

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-vergisinde-duzenleme-sinyali-mi_116913.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!