Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Büyük Tehlike!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin bazı binaların Marmaray inşaatı ve İSKİ tüneli çalışmaları sırasında kolonlarda oluşan çatlaklar yüzünden boşaltılmıştı. Her gün binlerce kişiye hizmet veren hastanenin hiçbir güçlendirme çalışması yapılmadan yeniden hizmete başlaması çalışanları ve hastaları korkutuyor.

yapi.com.tr
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Büyük Tehlike!

Asrın projesi olarak nitelendirilen Marmaray inşaatıyla hasar gören İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, İSKİ’nin kazdığı tünel sonrası iyice tahrip olmuştu. Blok halindeki binalarda ciddi çatlaklar olunca 3 yıl önce ‘güçlendirilmek’ için boşaltılmıştı. Ancak hastane yönetimi bir süre önce hiçbir güçlendirme yapılmayan hasarlı binalara yeniden taşındı.

Nesrullah Sonay'ın Bugün'de yer alan haberine göre olası bir depremi kaldırmayacağı söylenen hastanede çalışmak zorunda olan hastane personeli de, sağlık hizmeti almak zorunda kalan vatandaş da diken üstünde!

İnşaat bir yıl sonra

Binalara değil güçlendirme yapmak, derin çatlakların bile sıvayla üstünden kapatıldığı net bir şekilde görülüyor. Şu an kullanılmayan bodrum katlarında ise çatlaklar olduğu gibi duruyor. Hasarlı binaların bulunduğu toprak zeminde yer yer çökmeler dikkat çekiyor.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol, yaklaşık 4 yıl öncesi de her iki hastanenin yeniden yerinde inşa edilmesiyle ilgili proje oluşturulduğu ancak bu zamana kadar tek bir kazmanın dahi vurulmadığını belirtti. Erol, “Sadece proje aşamasında kaldı. İstanbul Üniversitesi Danışma Kurulu’nda alınan kararla inşatın 1 yıl sonra başlatılacağı belirtildi. Ama yine ertelenir diye endişelerim var” dedi.

Boşaltılan binalara geri dönüldü

1999 Marmara depreminde hasar gören hastaneye gereken güçlendirmenin yapılmadığını hatırlatan Erol, “İski çalışmaları sırasında hastanenin binaları ciddi hasar gördü, boşaltıldı. Şimdi aynı binalarda hiçbir güçlendirme yapılmadan hizmet veriliyor” dedi.

Hastane büyük tehlike altında

Hastanenin en çok hizmet verdiği genel dahiliye, genel cerrahi, küçük cerrahi birimleri, merkez laboratuvarı ve polikliniklerin olduğu kısmın bir an önce boşaltılması ya da farklı yerlerde hizmet vermesi gerektiğini ifade eden Erol, “Binalar yeniden inşa edilmeli. Ki bu da hastanenin yüzde 70’ine tekabül ediyor. Büyük tehlike söz konusu.Tahminen günde 2 bin hasta ve bir o kadar da yakını bu hasarlı binaları kullanıyor. Durum ciddi tehlike arz ediyor” diye konuştu.

Üniversite yönetimi dava açtı

Bu arada üniversite yönetimi ciddi hasarlar oluştuğu gerekçesiyle Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve yapımcı firmaya dava açtı.Kazı çalışmalarında kayma, çökme ve derin çatlaklar oluştuğunu iddia eden üniversite, yıllık zararın 3 milyon 161 bin lira olduğunu, 5 yıllık süreçte ise zararın en az 15.8 milyon lira olacağını beyan etti.

Depremde büyük risk

Hastanenin olası bir depremde yerle bir olacağını ileri süren Erol, “Her an binalar çökebilir. Ama idarenin eli kolu bağlı çünkü mali gücü yok. Hükümet de bir şekilde buraya kulağını tıkadı. Eğer hükümet müdahale etmezse felaket olur” diye konuştu.

Yürürken bile sallanıyor

Hastalar da tedirgin. İsminin açıklanmasını istemeyen hastalar şöyle konuştu: “Binalar kullanılamaz halde. Her an çökebilir. Yürürken bile bunu fark edebiliyoruz. Her yer sallanıyor. Korkuyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cerrahpasa-tip-fakultesi-hastanesinde-buyuk-tehlike_120891.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!