Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ankara'da Tarihi Fabrikaya Dev AVM!

Havagazı Fabrikası’nın yerine dev Alışveriş Merkezi geliyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin bugün yaptığı basın toplantısında “Ankara’da 1928 yılında kurulan Havagazı Fabrikası AVM yapılmak isteniyor, Havagazı Fabrikası türünün ayakta kalabilmiş son örneği ” dedi.

yapi.com.tr
Ankara'da Tarihi Fabrikaya Dev AVM!

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara’da 1928 yılında elektrik santrali, binası ve bacaları kurulan Maltepe Elektrik ve Havagazı Fabrikası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Candan, "Havagazı fabrikasının bulunduğu 52.270 metrekarelik  alanda 1928 yılında inşaa edilmeye başlanan  havagazı fabrikası  Cumhuriyet döneminin sanayi hamlesi olarak kurulmuştur. Ankara'nın havagazı ve kok kömürü ile çalışan  ilk elektrik üretim tesisidir.Mimarı Werner Issel olan yapı Alman firması tarafından yapılmıştır. Cumhuriyet döneminin tanıkları arasında yer alan Havagazı fabrikası tesisleri kentin tekno-tarihsel profilinin katmanlarından birisidir. Aynı zamanda türünün ayakta kalabilmiş son örneğidir.Londra'nın Kings-Crown An tren Garına Komşu ve Viktoria Dönemi ticari canlılığının bir simgesi olarak 3 adet "gazometre" benzer şekilde korunmuştur. Biz de ise bu tür yerler  korunmak yerine rant aracı olarak yok edilmeye çalışılmaktadır" dedi.

“Havagazı Fabrikası yerleşkesini AVM'ye teslim etmeyeceğiz”

Candan şöyle devam etti." Havagazı Fabrikası'nın 1990 yılında da iş merkezi yapılması amacıyla yıkımı gündeme gelmiş, yerleşkenin  bir bölümü gece yarısı operasyonu ile  vahşice yıkılmıştı.1990 yılında  Şubemiz koruma kuruluna , havagazı fabrikasının korunması için başvurmuş ve 19.03.1991 tarihinde tescil edilmesini sağlamıştı. 2006 yılında tescil kararı kaldırılarak fabrikanın bir bölümü gece yarısı yıkıldı. Şimdi bir inşaat firmasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte fabrikanın alışveriş merkezi yapılması için çalıştıklarının duyumunu aldık. Havagazı Fabrikası yerleşkesinin tamamı yok edilmek istenmektedir. Alanın korunması için herkesi endüstri mirasına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Ankara'nın AVM'ye ihtiyacı yok, Ankara'nın mirasına sahip çıkarak kent yaşamına katılacak alanlara ihtiyacı var. Havagazı Fabrikası yerleşkesini AVM'ye teslim etmeyeceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankarada-tarihi-fabrikaya-dev-avm-_120987.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!