Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerji Verimliliği Haftası'nda Binalarda Tasarruf Zamanı

Sahip olduğumuz yaşam koşullarını sürdürülebilir kılmak için enerjinin verimli kullanılması gerektiğini vurgulayan Enerji Verimliliği Haftası’nda ısı yalıtımına dikkat çekiliyor.

yapi.com.tr
Enerji Verimliliği Haftası'nda Binalarda Tasarruf Zamanı

Sahip olduğumuz yaşam koşullarını sürdürülebilir kılmak için enerjinin verimli kullanılması gerektiğini vurgulayan Enerji Verimliliği Haftası’nda ısı yalıtımına dikkat çekiliyor. Türkiye’de bulunan binaların sadece yüzde 15’inde ısı yalıtımı olduğunu açıklayan yetkililer, Avrupa’da bu oranın yüzde 50-60 civarında olduğunu söylüyor. Ayrıca enerji tüketimi Türkiye’de yüzde 30 artarken, Avrupa Birliği’nde ise yüzde 10 arttı.

Enerji Verimliliği Haftası’nda enerjinin verimli kullanılmasında herkesin yapabileceği bir şeylerin bulunduğuna dikkat çekiliyor. Bunların başında da oturulan binanın ısı yalıtımını yaptırmak geliyor. Blue’Safe Mavi Kale yetkilileri ısınma amaçlı kullanılan enerjiden nitelikli ısı yalıtımıyla yüzde 50 tasarruf sağlandığını açıkladı. Enerjiden yapılan bu tasarruf doğalgaz ve elektrik faturalarının da yarı yarıya düşmesini sağlıyor.

Isı yalıtımının enerji verimliliğine önemli ölçüde katkısı olduğunu söyleyen Mardav Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Doğruer, “Her yıl Ocak ayının ikinci haftası kutlanan Enerji Verimliliği Haftası’nda, enerji verimliliği adına ısı yalıtımının önemini bir kez daha vurguluyoruz. Enerji kaynaklarının hızla tükendiği günümüzde, enerji verimliliği sağlayacak çalışmalar büyük önem taşıyor. Ülkemizin 2023 hedeflerine baktığımızda, bugünkü toplam enerji tüketiminin hemen hemen iki katı bir artış bekleniyor. Bununla birlikte yüzde 20 tasarruf hedefleniyor. Bu da yaklaşık olarak bugün binalarda kullanılan toplam enerji tüketiminin neredeyse tamamının tasarruf hedefi olarak konulduğunu gösteriyor. Bu hedefe ulaşmak için elbette tedbirler almak gerekiyor. Bunun başında da binalara ısı yalıtımı yaptırmak geliyor” diye konuştu.

Kalekim Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Altuğ Akbaş ise Enerji Verimliliği Haftası ile ilgili şunları söyledi: “Ülkemizde yalıtımsız binalar yüzünden her yıl boşa harcadığımız enerjinin bedeli 7,5 milyar dolar. Türkiye, enerjisinin yüzde 73’ünü ithalatla karşılayan enerjide dışa bağımlı bir ülke. Ülkemizde kullanılan enerjinin yüzde 34’ü konutlarda kullanılıyor. Konutlarda kullanılan bu enerjinin yüzde 80’i ise ısıtma amaçlı tüketiliyor. Isı yalıtımıyla bu enerji tüketimini yüzde 50 oranında azaltmak mümkün. Yalıtımsız binalar ve enerjinin verimli kullanılmaması doğrultusunda son 10 yılda Türkiye’de enerji tüketimi yüzde 30 arttı. Avrupa Birliği ülkelerindeki artış ise sadece yüzde 10. Yalıtımsız bir bina yılda 300-350 kwh/m2 enerji tüketirken, mevcut TS 825’e uygun inşa edilmiş bir bina yılda 80-100 kwh/m2 seviyelerinde enerji tüketiyor. Avrupa Birliği’nde şimdi bu rakamın yılda 15 kwh/m2’nin altına indirilmesi için çalışmalar başladı. Bunun için enerjiyi son derece verimli kullanan Pasif Ev’ler yapılıyor. Ülke olarak bizim de bu konuda adımlar atmamız gerekiyor. Blue’Safe Mavi Kale olarak tüketicilerin kaliteli ürünler ve doğru işçilikle binalarına yalıtım yaptırarak hem kendi ekonomilerine hem de ülke ekonomisine katkıda bulunabileceklerinin altını çiziyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-verimliligi-haftasinda-binalarda-tasarruf-zamani-_103813.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!