Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerjide Çözüm Yenilenebilir ve Yerli Kaynaklarda

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Özden, "Türkiye'nin enerji sorununa esas çözüm nükleerden ziyade yenilenebilir ve yerli kaynaklardadır" dedi.

yapi.com.tr/AA
Enerjide Çözüm Yenilenebilir ve Yerli Kaynaklarda

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Süreyya Yücel Özden, yenilenebilir ve yerli enerji kaynaklarının en üst düzeyde değerlendirilmesi gerektiğini, Türkiye'nin enerji sorununa esas çözümün nükleerden ziyade yenilenebilir ve yerli kaynaklarda olduğunu söyledi.

Özden, "Bir nükleer güç santrali yıllık ortalama 15-20 milyar kilovat enerji sağlar. Türkiye senede 240-250 milyar kilovatsaat enerji tüketiyor. Türkiye, suyunu, rüzgarını, jeotermal enerjisini, yenilenebilir enerji potansiyelini kullansa tükettiğine yakın bir kapasitede üretim yakalayabilir" dedi.

Özden, yaptığı açıklamada, enerjinin Türkiye için yaşamsal önem arz ettiğini çünkü bu konuda Türkiye'nin yüzde 70 oranında dışa bağımlı bir ülke olduğunu söyledi.

Elektiriğe talebin hızla arttığını vurgulayan Özden, arz güvenliği için yatırım yapılması gerektiğine işaret etti. Bu noktalar dikkate alındığında yerli ve yenilenebilir kaynakların olabildiğince değerlendirilmesi gerektiğini belirten Özden, "Yoksa artan enerji talebimiz karşısında sürekli olarak dışa bağımlı yaşamamız zor olacaktır" ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjide-cozum-yenilenebilir-ve-yerli-kaynaklarda_113887.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!