Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Eroğlu: Okuyunca Ben de Hayret Ettim

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ormanları enerji yatırımları ve tesislere açtığı için eleştirilen yeni yönetmelikle ilgili, “Bazı yazıları okuyunca ben de hayret ettim. Ormanlara zarar verilmesi kesinlikle söz konusu değil. İzne konu sahaların rehabilitasyon çalışmaları sonucu ormanlık alana dönüştürülmesi sağlanacak” dedi.

yapi.com.tr/AA
Eroğlu: Okuyunca Ben de Hayret Ettim

Tartışmaları değerlendiren Eroğlu şunları söyledi:

“Mevcut kanuna göre ormanın yeniden kazandırılması ve kanuna göre verilen izinlerde ormanın yoğunluk durumuna göre izin bedellerinin artırılması esasları getirilmiştir. Yani eski mevzuatta verimli olsun, olmasın bedel aynı iken bu yönetmelik ile yoğunluğu fazla verimli olan alanlarda bedeller artırılmıştır. Bu da ormanlardan kanuni izinler talep edilirken verimli alanlarda daha dikkatli olunması esasını getirmiştir. Yeni yayımlanan yönetmelik ile yürürlükten kaldırılan yönetmelik hükümlerine göre verilen izinler dışında yeni bir düzenleme getirilmedi.”

‘Rehabilite edilecek’

“İzne konu sahalarının yer teslimi, takip ve kontrolü ile ilgili sıkı hükümler getirilmiştir. Bu düzenleme ile ormanlık alanlara bir zarar verilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Gerekli kontrollerin daha sıkı ve etkin bir şekilde yapılması ile izne konu sahaların rehabilitasyon çalışmaları sonucu ormanlık alana dönüştürülmesi sağlanmış olacaktır.”

“Ne sulak alanların ne milli parkların imara açılması söz konusu değildir. Milli Parklar Yönetmeliği’ne eklenen madde açıkça belirtildiği üzere içme suyu temini açısından zorunluluk gerektiren durumlarla alakalıdır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/eroglu-okuyunca-ben-de-hayret-ettim_119562.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!