Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Eskişehir'e Su Yalıtımı Uyarısı

İZODER Yönetim Kurulu Üyesi Emrullah Eruslu, yaklışık bir milyon kişinin yaşadığı ve birçok sanayi kuruluşunun yer aldığı Eskişehir'in 2. dereceden deprem bölgesi olduğunu belirterek, kentteki yerleşim alanlarında zeminin büyük bölümünün ilk 10 metreye kadar kum, silt ve kil karışımlarından oluştuğunu kaydetti.

yapi.com.tr / AA
Eskişehir'e Su Yalıtımı Uyarısı

Eskişehir'de zemin suyu seviyesinin yüksek olduğunu ve rutubetten şikayet edildiğini ifade eden Emrullah Eruslu, şöyle konuştu:

"Kentteki, binalarda yaşanan rutubet ve sağlam zemin sorunu yalıtımla çözülür. Depreme karşı binaların en önemle koruyucu kalkanı olan su yalıtımı, taşıyıcı donatıyı paslanmaktan koruyor. Eskişehir'deki yapıların yüzde 85'inde su yalıtımı bulunmuyor. Yalıtım yapılmayan binaların ömrü yüzde 50 azalıyor. Zemin su basancının etkisiyle binaların temel duvarlarını paslanmanın etkisinden korumak önemlidir. Türkiye'de su yalıtımı henüz zorunlu bir uygulama olmadığı gibi toplumda da bu konuda yeterli bir bilinç yok. Su yalıtımı olmayan binaların taşıma kapasitesi ve deprem karşısındaki direnci düşüyor. Bina inşa edildikten 10 yıl sonra su yalıtımsız binalar, taşıma kapasitelerinin yüzde 66'sını kaybediriyor".

http://www.yapi.com.tr/haberler/eskisehire-su-yalitimi-uyarisi_113757.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!