Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Eymir Sınırına Moloz Tehdidi

İmrahor Vadisi hafriyat tehdidiyle boğuşurken, bu defa da Eymir’e çıkan yol moloz yığınıyla doldu. Vatandaş, denetimlerin yetersiz kaldığını ve cezaların cazdırıcı olmadığını savundu.

yapi.com.tr
Eymir Sınırına Moloz Tehdidi

Hürriyet'ten Ender Baykuş'un haberine göre, Ankara’nın açık yeşil alan sisteminin yapılaşmadan korunabilmiş en önemli parçalarından birisi olan İmrahor Vadisi’ndeki hafriyat kıyımı günbegün etkisini artırırken, bölgenin su deposu Eymir’i ise inşaat atıkları tehdit etmeye başladı.

Kaçak döküm ve tuğla fabrikalarının baskısı altında kaybolan İmrahor Vadisi’nden sonra Eymir’in de aynı zihniyetin kurbanı olmaya başladığını savunan bölge halkı ve Eymir’de hafta sonunu geçirmeye gelen Ankaralılar, “TRT Genel Müdürlüğü’nün bitişiğinden Eymir’e inen yol, duyarsız kişilerin kurbanı oluyor. Yamaç boyunca moloz ve çöp atıklarıyla dolu olan manzarayı görünce şok olduk” dedi.

Tehlikeyle karşı karşıya

Çevresinde devam eden onlarca inşaat arasında tek nefes alınabilecek alan olan İmrahor Vadisi hafriyat nedeniyle yok olmaya yüz tutmuş durumda. Eymir’in çevresi ise ODTÜ’nün himayesi dışında kalan alanda aynı tehlikeyle karşı karşıya kalıyor.

Cezalar caydırıcı olmalı

Bölgeye piknik ve spor yapmak için gelen Burak Caner, “Bisikletimle Eymir etrafında tur atmak için geldim ancak gördüğüm manzara karşısında dehşete düştüm. Bilinçsizce dökülen molozlar, Eymir yamacına kadar dayanmış. Belediye birimleri, polis ve sivil toplum kuruluşları el ele vererek, bu tehlikeye karşı kararlı bir duruş sergilemeliler. Cezalar caydırıcı olmalı ve herkes eşit şekilde uygulanmalı” ifadelerini kullanıyor.

‘Gönüllü zabıta'lara ihtiyacımız var

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Abdurrahman Karabudak da çevre kirliliğine sebep olan kaçak hafriyat ve moloz dökümüyle ilgili olarak gerekli cezai işlemleri uyguladıklarını belirterek, “Ekolojik dengeye zarar verecek her türlü girişimi engellemeye çalışıyoruz. Bizzat olay yerine giderek durum tespiti yapıyorum. Sahada çok etkiniz. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda çok duyarlıyız” dedi ve şunları ekledi:

“Ekiplerimiz 24 saat esasına göre sürekli görev yapmış olsa da kontrollerimiz imkanlar dahilinde gerçekleştiriliyor. Her an, her yeri kontrol etme imkanımız bulunmuyor. Burada, ‘gönüllü zabıta’ diye nitelediğimiz, duyarlı vatandaşlara ihtiyacımız var.

GPS sistemi uyguluyoruz

Vatandaşlarımız kaçak hafriyat dökümü yapan kişi yada araçları gördükleri zaman, plakalarını alıp; varsa firma adını, yer ve zaman tespiti yaparak ALO 153 Mavi Masa’ya bildirsin. Ekiplerimiz tarafından olaya anında müdahale ederek kaçak hafriyat döktüğü tespit edilen aracı parka çektiriyor. Kabahatler Kanunu’na göre 4 bin ila 10 bin TL arası cezai işlem uygulanıyor. Kaçak hafriyat ve moloz dökümü ile çevreye verilen zararın büyüklüğüne göre de Çevre Kanunu uyarınca 42 bin TL ile 126 bin TL arası cezai işlem uyguluyoruz. Ayrıca teknolojik gelişmeleri de yakından takip edip uyguluyoruz. Araçlarımızdan bin 200 tanesine GPS sistemi taktık daha da genişleteceğiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/eymir-sinirina-moloz-tehdidi_130426.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!