Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmrahor ve Eymir Mercek Altında

Başkent Dayanışması bileşenleri İmrahor Vadisi ve Eymir Gölü çevresinde teknik inceleme gezisi düzenledi, halkla toplantı yaparak alana dair sorunları dinledi.

yapi.com.tr
İmrahor ve Eymir Mercek Altında

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin Sekreteryasını yürüttüğü Başkent Dayanışması bileşenleri, diplomatik otel tesisi ile birlikte Eymir Gölü'nün  ve İmrahor Vadisinin yapılaşma tehdidi altına olduğu yaklaşımıyla, yeni bir yol haritası çizmek üzere inceleme ve tespit çalışması yaptı.  İncesu deresinden başlayan  teknik inceleme gezisine, mimarlar, ziraat mühendisleri, peyzaj mimarları, Ankara'nın eymiri grubu, yoğun ilgi gösterirken,  teknik gezi süresince,  orman mühendisi  Ahmet Demirtaş  ve Peyzaj Mimarı Şükran Şahin bilgilendirmelerde bulundu.

Mühye köy kahvesinde halkla birlikte yörenin sorunlarını dinleyen Başkent Dayanışması bileşenleri İmrahor Vadisi'nin taşıdığı kentsel tarım potansiyellerini de halkla konuştu.Daha önce Ankara'nın yaş sebze ve meyve ihtiyacını köyden karşıladıklarını söyleyen köylüler, "kimse bizle ilgilenmiyor, herkes arazimizi satın almak için uğraşıyor.Bizden aldıktan sonra imar geçirecekler bunu anladık" ifadelerini kullandı.

"Biz aynı taraftayız, yan yana durmalıyız"

Kahvede yapılan toplantıda Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan , "Biz aynı taraftayız, yan yana durmalıyız" dedi. Candan "İmrahor Vadisi ve Eymir Gölü kentimizin nefes alanı, eğer vadiler ve yeşil  alanlar olmazsa, kentimiz nefes almaz. Sizin arsalarınızı ucuza kapatarak, ranta açmaya çalışıyorlar, bizim de nefesimizi kapatmaya açılıyorlar, biz aynı taraftayız.Sizin burada yapacağınız üretim ile halkın ihtiyacı olanı buluşturabilirsek, bu hepimizin yararına olur" dedi.

Mamak Barınma hakkından temsilcilerinin de olduğu toplantıda, Dikmen vadisi ve Mamak'ta yaşanan süreç anlatıldı. İmrahor'da köylülerin üretiminden oluşan bir organik pazar kurulmasının temellerini atıldığı toplantıda, ürünlerin halkla buluşması için çalışmalar yapılacak.   Köyde taze süt yumurta ve kaymak üretiminin olduğu , vadinin bir bölümünde arıcılık yapıldığı, meyve bahçelerinde erik, kiraz, armut, kayısı, elma yetiştirdiklerini ifade eden köylüler, "her zaman gelip  doğal gıda yiyebilirsiniz" dedi.

İmrahor Vadisi'nde yapılan tespitlerden sonra heyet, Eymir Gölü'ne 150 metre yakında inşa edilecek diplomatik otel alanı inceledi.

"Eymir Gölü Halka açık, belediye toplu taşıma koymuyor"

Başkent Dayanışması Bileşenleri, "Eymir nefesimiz, kesilmesine izin vermeyiz" dedi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Eymir'in, halka kapalı olduğunu söyleyenlerin halkın ihtiyaçlarına kulaklarını tıkayanlar olduğunu ifade ederek, "Büyükşehir Belediyesi Eymir Gölü'ne ulaşılması için toplu taşım koysun her mahalleden de, bakalım görelim açık mıymış kapalı mıymış. Eymir Gölü doğasını korumak amacıyla sadece araç trafiğine kapalı, yaşlılar ve çocuklular araçla girebiliyor, ODTÜ ring otobüsleri çalıştırıyor, bisikletle herkes girebiliyor, sağlık için yürüyüş yapılabiliyor. Halkımız  yöneticiler gibi milyonluk araçlara binmiyor, bin liralık bardaklardan su içmiyor, onun için de Büyükşehir Belediyesi toplu taşım aracı koysun da, halkımız Eymir Gölü ile kucaklaşsın...  Halk Eymir Gölü'ne  gidemiyorsa bunun tek sorumlusu toplu taşım aracı koymayan Büyükşehir Belediyesidir"şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imrahor-ve-eymir-mercek-altinda_127893.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!