Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Faciadan Bir Ay Önce Teftiş Geçirmiş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Soma'daki maden ocağında son 4 yıl içinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden 16 teftiş gerçekleştirildiğini açıkladı.

yapı.com.tr
Faciadan Bir Ay Önce Teftiş Geçirmiş

ANKA'nın haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 13 Mayıs 2014 tarihinde Salı günü Manisa ili, Soma ilçesinde bulunan linyit sahasındaki Eynez Karanlıkdere mevkiinde, özel bir firmanın faaliyet gösterdiği yeraltı kömür üretim ocağında meydana gelen iş kazasını müteakip savcılık makamı tarafından oluşturulan bilirkişiler tarafından inceleme başlatıldığını belirterek, "İş kazasının meydana geliş sebebi araştırmanın sonuçlanmasıyla kesinlik kazanacaktır" dedi.

Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) tarafından ilgili mevzuatlar doğrultusunda denetimlerin yapıldığına dikkati çeken Enerji Bakanı, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin denetimlerin ÇSGB tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yürütüldüğünü, MİGEM tarafından yapılan denetimlerin Maden Kanunu ve Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliği kapsamında, proje uygunluğunun denetlenmesi amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

MİGEM tarafından 7 kez denetlenmiş

Enerji Bakanı, söz konusu yeraltı kömür üretim ocağının 19 Şubat 2009, 30 Haziran 2011, 26 Ocak 2012, 6 Şubat 2013, 26 Şubat 2014, 13 Mayıs 2014 ve 28 Mayıs 2014 tarihlerinde 7 kez MİGEM tarafından denetlendiğini açıkladı.

"4 yıl içinde 16 adet teft,ş gerçekleştirildi"

Enerji Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından işletmede son 4 yıl içinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden 8'i programlı teftiş, 8'i ise inceleme teftişi olmak üzere 16 adet teftiş gerçekleştirildiğini söyledi.

Faciadan bir ay önce programlı teftiş yapılmış

Enerji Bakanı, işyerinde gerçekleştirilen teftiş türleri ve rapor tarihleri hakkında da bilgi verdi. Enerji Bakanı'nın verdiği bilgiye göre söz konusu işletmede 27 Mart 2014 tarihinde programlı teftiş yapılmış.

İdari para cezası uygulanmış

Enerji Bakanı, işletmede yapılan teftişlerin sonucunda belirlenen mevzuata aykırılıklar için idari para cezasının uygulandığını kaydetti.

"Gereği yapılacaktır"

Soma'daki maden faciasına ilişkin Enerji Bakanı, "Olay tüm yönleriyle ve tüm ihtimaller göz önünde bulundurularak incelenmekte olup olayda kusur ve ihmali bulunanlar için gereği yapılacaktır" dedi.

Enerji Bakanı, Şili'deki kazada göçük nedeniyle işçilerin mahsur kaldığını belirterek, "Ve ocağın metalik maden olması nedeniyle ocakta CO ve CO2 gibi zehirli veya boğucu özellikteki gaz oluşumu gerçekleşmemiştir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/faciadan-bir-ay-once-teftis-gecirmis_122214.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!