Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Faciadan Bir Ay Önce Teftiş Geçirmiş

Spine Tower’a Olumsuz ÇED Raporu!

Soma Kömür’den İlginç Savunma

301 Hayatı Sıfırladılar

Üreticilikten Madenciliğe...

Soma'da İşçi Cinayetlerine 'Dur' Dediler

Soma Faciası 5 Ay Boyunca...

Soma'da Madenciler İsyanda

Mühendis ve Mimarlar Soma'da Yürüdü

Yıldız: "Soma'daki Madenden...

Foto: DHA

Soma’da Madencilerin Sessiz Yürüyüşü

İşte Madencilere Verilecek Yeni Haklar!

Atabacası'ndan Sonra Işıklar...

Soma'da Can Yakan Belge!

Soma'dan Daha Kötü 400 Ocak

Soma'da Tüm Madenler Denetlenecek

Soma Kömürleri'nin İşlettiği...

İşte Madenlerdeki Çocuk İşçi Sayısı!

Tutuklamalar Ön Rapora Göre Yapıldı

İşte Facia Böyle Gelmiş!

Bilirkişi Raporundaki Çelişki:...

Manisa Barosu'ndan Soma için...

Enerji Bakanı: Siyasal Sorumluluğu...

Yeni Çeltek, Yeni Risk

Madencilere 1993 Yapımı Çin...

Yaşam Odasına Talep Patladı

Soma'da Maden Bir Saat Önce...

Ürkütücü Uyarı: 450 Soma Daha Var!

Hukukçular Uyardı: Önlemin...

Foto: Hürriyet

Faciadan Sonra İlk İş Günü

Facianın Nedeni Yanlış Gaz Maskesi

Foto: Bianet

"Bareti Takıp İndim Madene, Ne Eğitimi!"

"Soma'da Ölenlerin Çoğu Tarımdan...

Yeni Çağın Kömür Madenciliğinin...

Felakete Davetiye Çıkartan...

Denetim Sadece Dört Gün Sürmüş

Sayıştay da Bir Yıl Önce Uyarmış

Banka bile Riski Görmüş

Yeteri Kadar Karbonmonoksit...

Madenlerdeki Güvenlik Standartlarına...

Yaşam Odası Yoktu, Yeni Yapıyoruz

Soma Faciasının Nedeni Trafo Değilmiş

6331 Sayılı İş Sağlığı ve...

Mühendisler 4 Yıl Önce Uyarmış

Dünyada Robot Türkiye'de Kazma

‘Soma AİHM’ye Gidebilir’

Türk Ceza Hukukçuları Derneği Başkanı Fikret İlkiz ile anayasa ve insan hakları hukuku uzmanı Prof. İbrahim Kaboğlu, Soma soruşturmasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

yapi.com.tr
‘Soma AİHM’ye Gidebilir’

Marmara Üniversitesi’nden Prof. İbrahim Kaboğlu’na göre Soma’daki maden faciasında 301 kişinin ölümüyle evrensel hukuk ilkeleri açısından ‘büyük bir insan hakkı ihlâli’ işlendi. Bu ihlâli yapanın hükümet olduğunu söyleyen Kaboğlu, Türk hükümetinin bununla yetinmeyip Soma’daki facianın nedenlerini araştırmak üzere bölgeye giden avukatlara ‘tacizde bulunduğunu’ öne sürdü. Kaboğlu, bu davranışın hukuk dilindeki açılımını şöyle anlattı:

“Hükümetin, ne yazık ki her davranışı Türkiye’de bağımsız yargının işletildiği konusunda şüphe yaratmıştır. Soma’ya giden avukatları yaka-paça gözaltına almak, avukatların temel amacının hükümeti devirmek olduğunu öne sürmek utanç vericidir. Hükümetin, Soma’daki TOMA ve polis ordusunu eleştirenlerin üzerine gitmesi, faciayı örtbas etmek istediğinin de göstergesi olmuştur.”

Madencilik için bağımsız heyet önerisi

Peki, ne yapılmalı? Deutsche Welle Türkçe'den Hilâl Köylü'nün haberine göre Prof. Kaboğlu, hükümete iki temel sorumluluk düştüğünü söyledi ve bunları da şöyle sıraladı:

“- Soma faciasının mutlaka bağımsız kişiler tarafından aydınlatılması sağlanmalıdır. Deliller karartılmamalıdır. Hükümet yargının önünden çekilmeli, avukatlara müdahale etmemelidir. Maden ocaklarına işletme ruhsatı nasıl ve hangi koşullarda verilmiştir, nerelerde ihmal vardır? Bu soruların yanıtı kamuoyuna mutlaka verilmeli, halkın yargıya güveni sağlanmalıdır.

- Türk hukukunda madencilik sektörüyle ilgili işletme ihaleleri başta olmak üzere her türlü yasal boşluk mutlaka doldurulmalıdır. Hükümet, madencilik sektöründe hükümetten bağımsız uzmanlar heyeti oluşturulmasına öncülük etmelidir. Aksi halde böylesi cinayetler sık sık gündeme gelecektir. “

Prof. İbrahim Kaboğlu, Türk hükümetinin Soma faciasını aydınlatamaması durumunda konunun mutlaka Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gideceğini belirtirken, “O zaman da AİHM, Türkiye’nin hukukla ilgili tüm kirli çamaşırlarını açıkça ortaya koyacaktır. Sonrasında da Türkiye’de hukuktan sözetmek asla ama asla mümkün olmayacaktır” uyarısında bulundu.

'İhmal suretiyle ölüm'

Türk Ceza Hukukçuları Derneği Başkanı Fikret İlkiz de, Soma faciası soruşturması sonucunda açılacak davanın mutlaka kamuoyunu ikna edecek yönde olması gerektiğini söyledi. İlkiz, Türk Ceza Kanunu’nun 83'ünü maddesine gönderme yaparken, “facianın sorumluları için 3 -15 yıl arasında hapis cezası mı verilir yoksa cezalar daha mı yüksek olur” tartışmasının yanlış olduğuna dikkat çekti.

Fikret İlkiz, Soma'da ‘kasten adam öldürme suçunu gündeme getiren bir ihmalin olduğuna dikkat çekti ve “TCK 83'üncü madde kasten öldürmenin ihmali davranışıyla işlenmesi suçuna verilecek cezayı düzenler. O da bu maddede açıkça müebbet hapise işaret eder” dedi.

Soma faciasını soruşturan Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner’in ‘taksirle adam öldürmek’ suçunu gündeme getirdiğini hatırlatan İlkiz, “Savcı, TCK’nın 85'inci maddesinden sözetmiştir. O maddenin taksirle birden fazla kimsenin ölüm ve yaralanmasına yönelik eylemin cezalandırılmasıyla ilgili olduğunu söylemiştir. Bilinçli taksirde alt sınır 2,5 yıl, üst sınır 22,5 yıl hapis cezasıdır. Soruşturma sonuçlarını hep birlikte göreceğiz ancak 85 yerine 83'üncü madde üzerinde durmak kamuoyunun daha iyi aydınlatılmasını sağlayacaktır. Hepsinden öte tam bağımsız yargının işlediği konusunda hükümet, kamuoyu ile arasındaki güveni sağlamak zorundadır” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/soma-aihmye-gidebilir_120326.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!