Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Faiz Desteği Sağlanacak Toplam Kredi Tutarı 500 Bin Lirayı Geçemeyecek

Bakanlar Kurulu kararına göre, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kapsamında yapılacak konutlarda bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak faiz desteği, 31 Aralık 2013 tarihine kadar sağlanacak krediler için uygulanacak. Hak sahipleri tarafından geri ödemesi gerçekleştirilmeyen krediler için faiz desteği ödemeleri durdurulacak.

yapi.com.tr / AA
Faiz Desteği Sağlanacak Toplam Kredi Tutarı 500 Bin Lirayı Geçemeyecek

Bakanlar Kurulu'nun 6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararla, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un ilgili maddesi kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak faiz desteğine ilişkin esaslar belirlendi. Buna göre, bankalar nezdinde oluşturulan dönüşüm projeleri özel hesabından faiz desteği sağlanacak kredilerin belirlenmesinde hesabın gelir durumu, bakiyesi ve hesaba aktarılacak ödenek tutarları ile uyum dikkate alınacak.
     
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hak sahiplerine, destekten yararlanacak kredilere ilişkin koşullara, başvuruların değerlendirilmesi ve kabulüne dair hususlar ile istenilecek belgelere, temerrüt, tazmin, kanuni takip, tahsilat ve diğer hususlara ilişkin prensip ve uygulamaları bu karar ve temel bankacılık uygulamaları ile uyumlu olmak kaydıyla belirlemeye yetkili olacak.

Hak sahibi, hesaptan ya da bankalardan aynı tür kredilerden aynı anda yararlanamayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hesaptan kullandırılacak kredilere ilişkin hususlar yine Bakanlık tarafından belirlenecek. Faiz desteği sağlanmasına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kendisine başvuran bankalarla protokol imzalayacak. Faiz desteğini kullandırmaya ilişkin usul ve esaslar, Bakanlık ve bankalar arasında gerçekleştirilecek protokoller ile belirlenecek.
     
Karar kapsamında bankalar tarafından sağlanacak kredilere verilecek faiz desteği ödemeleri, bankanın kullandırılan kredilere ilişkin taksit vadesi sonuna kadar hesaplanan ve her ay kendi kayıtlarına göre kesinleşmiş aylık faiz desteği tutarlarını Bakanlığa bildirmesini takiben Bakanlıkça hesaptan gerçekleştirilecek.

Faiz desteği ödemelerine ilişkin denetimler, Bakanlık tarafından yapılacak. Denetimlerde, banka tarafından yapılan bildirimler nedeniyle bankaya fazla ödeme yapıldığının tespit edilmesi halinde fazla yapılan ödeme Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da belirtilen gecikme zammı ile birlikte tutarın bankaya tebliğini takip eden 10 iş günü içerisinde banka tarafından hesaba nakden ödenecek. Denetim sonucunda, banka tarafından yapılan bildirimler nedeniyle bankaya eksik ödeme yapıldığının tespiti halinde ise bu tutar Bakanlıkça hesaptan nakden karşılanacak. Bu fıkra kapsamında, Bakanlık tarafından ödeme yapılması durumunda Bakanlıkça ödenecek tutarlara faiz yürütülmeyecek.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/faiz-destegi-saglanacak-toplam-kredi-tutari-500-bin-lirayi-gecemeyecek_102459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!