Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Tozsuz' Kentsel Dönüşüm

5 Ekim'de 33 ilde aynı anda başlayacak kentsel dönüşüm çalışmalarındaki yıkımlarda ortaya çıkacak tozu kaldırmak için çeşitli önlemler alınacak. 6,5 milyon binanın elden geçeceği, afet riski altındaki alanların dönüşümündeki yıkımlarda; patlayıcı, uzun erişimli yıkım makinesi, ekskavatör, kat eksiltme ve çekme halatı teknikleri kullanılacak.

yapi.com.tr
'Tozsuz' Kentsel Dönüşüm

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan Yapıların Yıktırılmasına İlişkin Yönetmelik Taslağı'na göre, yıkım müteahhidi, yıkım tekniğini, binanın inşa edildiği alan, çevresel ve fiziksel faktörler, yapımda kullanılan materyaller ve yapının kullanım şekline göre belirleyecek. Bakanlık, bunların dışındaki diğer yıkım tekniklerini konusundaki incelemelerini de sürdürüyor.

NTVMSNBC'nin AA kaynaklı haberine göre yıkım müttehitleri, patlatma yöntemiyle bina yıkımında, bilgi ve tecrübeyi artırmak için gerekirse deneme patlatmaları yapabilecek. Patlayıcı kullanılarak yapılacak yıkımlarda, firmalar etrafa saçılabilecek malzemeler ile toz ve gürültü emisyonunu asgari seviyeye indirmek için gerekli tedbirleri alacak.

Patlatmadan kaynaklanan yer sarsıntılarının, altyapı tesislerine etkisi olup olmayacağı tetkik edildikten sonra patlatma kararı alınacak.

Yurtdışındaki çalışmalar incelendi

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, kentsel dönüşüm sürecinde yer almak isteyen firmaların profesyonelleşmek zorunda olduklarını söyledi. Yıkım yapmak için başvuran firmaların belli standartları yerine getirmesini beklediklerini belirten Gürgen ''Makine ekipman parkı, tecrübe, insan kaynağı gibi unsurlara bakacağız. Bunları olması gereken standartlarda tutan firmalarla çalışacağız'' dedi. Gürgen, yurtdışında yapılan yıkımları ve uygulanan yönetmelikleri incelediklerini dile getirerek, konuyla ilgili firmalarla da görüştüklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tozsuz-kentsel-donusum_102258.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!