Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul Ormanlarının Yangın Risk Haritası Hazırlandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, hazırladığı bir proje ile İstanbul’daki ormanların yangın risk haritasını çıkardı.

yapi.com.tr
İstanbul Ormanlarının Yangın Risk Haritası Hazırlandı

Cihan'ın haberine göre, proje kapsamında İstanbul ormanlarına ait yangın risk haritası, bilgisayar ortamında ve web tabanlı çalışan programla 15 adet kriter ve bunlara ait bilgiler ışığında ortaya çıkarıldı. Öncelikli olarak İstanbul'un 3 boyutlu sayısal modeli oluşturuldu. Bu modelden yararlanılarak eğim, bakı, yükseklik verilerine, yangın organizasyonunda kullanılan bütün araç, bina, tesis, yol, meşcere haritası bilgileri eklenerek yangın organizasyonu için CBS (Coğrafi Veri Tabanı) oluşturuldu. Oluşturulan bu veri tabanına kuleler, ilk müdahale ekipleri, orman itfaiyesi, su kaynakları, yollar, idari ve mülki sınırlar eklendi.

Orman yangınlarıyla alakalı veri tabanı bilgileri tamamlandıktan sonra dünyada bu konuda kullanılan ve ülkemize uygun olan Ağaç Türü, Kapalılık, Ara Tabaka, Ölü Örtü, Eğim, Bakı, Yerleşim Yerine Uzaklık, Enerji Nakil Hatları, Demir Yolu, Kara Yoluna Uzaklık, Nemlilik, Sıcaklık, Yağış Miktarı, Rüzgar ve Yangın Sayıları gibi kriterler sisteme girilerek, bu kriterler üzerinden yangın risk haritaları çok riskli, orta riskli ve düşük riskli olmak üzere 3 grupta sınıflandırıldı.

Ayrıca projenin görünürlük analizi yapılarak ormanlık alanların mevcut yangın gözetleme kulelerinden görünür ve görünmeyen alanlar tespit edilerek, görünmeyen ormanlık alanlar için ek tedbirler alınması sağlandı.

Orman yangınları ile mücadele konusunda ülkemizin oldukça başarılı olduğunu ve bu hususta teknolojiyi çok yakından takip ettiklerini öne süren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Akdeniz ülkeleri arasında yangınla mücadele konusunda ilk sıradayız. Malum teknolojinin sınırı yok biz de bu gelişmeleri yakından takip ederek kendi alanımıza uyarlıyoruz. İnşallah bu proje ile İstanbul’daki ormanlarımızı olası yangınlara karşı koruyacağız ve bu yangın sezonunu da en az kayıpla atlatacağız. Vatandaşlardan temennimiz orman yangınlarına karşı daha hassas davranmaları. Ormanlar hepimizin ortak malı ve biz bu ormanları en iyi şekilde koruyarak yarınlara, evlatlarımıza, torunlarımıza bırakmalıyız. Her fidan, her ağaç bir can bunu asla unutmamalıyız.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-ormanlarinin-yangin-risk-haritasi-hazirlandi_145523.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!