Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fed Belirsizliği Körükledi

ABD Merkez Bankası Fed’in faizleri artırmamasına dair tartışmalar sürüyor. Gelişmekte olan ülkelerde belirsizliğin arttığı yorumu öne çıktı.

yapı.com.tr
Fed Belirsizliği Körükledi

Gelişmekte olan ülkelerin korkuyla beklediği ABD'deki faiz artışı ihtimali önceki gün ABD Merkez Bankası Fed'in faizleri sabit tutması kararının ardından ötelendi. Ancak Fed'in faizin ekim ya da aralık ayında artırılacağını işaret etmesi gelişmekte olan ülkeler için belirsizliği artırdı. Birgün'ün haberine göre, ekonomide yapısal sorunları bulunan ülkeler belirsizlik sürecinden olumsuz etkilenebilir.

Negatiflik sürer

ABD'li yatırım bankası Franklin Templeton Investments'ın Gelişen Piyasalar Yönetim Kurulu Başkanı Mark Mobius, Fed'in faiz artırımını öteleme kararının gelişmekte olan piyasalar için iyi haber olmayabileceğini söyledi. Belirsizliğe işaret eden Mobius, bu durumun ekonomisi kırılgan olan ülkelerde aşağı yönlü hareketin yılın geri kalanında da sürmesine yol açacağını söyledi. Mobius, ABD'nin önümüzdeki günlerde faiz artırım kararı almasının ise güçlü ekonomi sinyali vereceğini ve ABD ile ihracatı olan ülkeler için pozitif etkileri olacağını bildirdi.


"Hayal kırıklığı"

Berenberg Amerika ve Asya Başekonomisti Mickey Levy ise Fed'in kararının ABD ekonomisi için risklerden uzak durmak için alındığını söyledi. Anadolu Ajansı'na konuşan Levy, Fed'in bu kararının hayal kırıklığı yaratan bir gelişme olduğunu belirterek, "ABD ekonomisinde 6 yılı aşkın bir süredir büyüme görülüyor. İstihdam ve iş piyasası da Fed'in istediği noktaya yaklaştı. Enflasyon yüzde 2'nin altında, ancak bu petrol fiyatlarındaki geçici düşüşten kaynaklanıyor ve düşük enflasyonun da ekonomiye zarar verdiğine dair herhangi bir belirti yok" ifadelerini kullandı.

"Ekimde faiz artar"

ING Group Uluslararası Başekonomisti Rob Carnell ise faiz artışı tarihine ilişkin değerlendirmede bulundu. Carnell, Fed'in kamuoyunun önüne koyduğu ekim ya da aralık ayında faiz artırabileceği seçeneğinde ekim ayının daha güçlü durduğunu söyledi.

Zeybekci: Oyuna gelme Merkez

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ekonomisinin yapısal anlamda hiçbir negatif arızası olmadığını, 1 Kasım seçimlerinden sonra liranın değer kazanacağını iddia etti. Gazetelerin Ankara temsilcileri ile bir araya gelen Zeybekci, kurda yaşananlar için ‘fırtına’ demeyi çok büyük haksızlık olarak gördüğünü dile getirerek, “Bütçe disiplininden, kamu mali disiplininden ayrılmadık. Son zamanlarda zamlar oldu ama Türkiye bunu tolere edebilir. Burada Merkez Bankası da oyuna gelmemeli” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fed-belirsizligi-korukledi_134133.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!