Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Felaket Alanı İmara Açılıyor

İzmir’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın depremzedeler için konut yapacağı alanın altından aktif fay geçtiği belirtilirken, Laka Deresi Havzası'nda 1995 yılında yaşanan sel felaketinin ardından bölgenin orman vasfına alındığı hatırlatıldı.

yapi.com.tr
Felaket Alanı İmara Açılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir'i vuran 6.9'luk depremin ardından oluşan yapı ihtiyacı üzerine rezerv alan belirledi. Bakanlık, Bayraklı İlçesi sırtlarında, 2261 ada ve 52 no'lu parselin 130 hektarının depremde evlerini kaybeden yurttaşların yeni yapıları için rezerv alan olarak belirlendiğini duyurdu. 3 bin 100 binanın inşa edileceği bu alan, yapımı devam eden İzmir Şehir Hastanesi'nin yanı başında yer alıyor.

Sözcü’den Gökmen Ulu’nun haberine göre; Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Alim Murathan, yeni konutların yapılacağı rezerv alanın altından Bornova Fay Zonu'nun geçtiğini belirtti. Odanın bilim kurulu ile birlikte alanda inceleme yapan Murathan, MTA Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılında yayımlanan Türkiye Diri Fay Haritası'nda söz konusu fay hattının yer aldığını belirterek, “Fay sakınım bandı üzerinde bina ve benzeri yapıların yapılması yasaklanmalıdır.” dedi.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı İlker Kahraman da bakanlığın açıkladığı projenin oluşturduğu soru işaretlerini ve endişeleri dile getirdi. Yaptığı açıklamada, depremden etkilenen 602 ağır hasarlı, 720 orta hasarlı yapı olduğunu vurgulayan Kahraman, “Toplamda 1322 oturulamayacak bina var. Rezerv alanına yapılması planlanan konut sayısı ise bunun çok üzerinde, 3100 konut yapılması planlanıyor. Bunun yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yıkılan binaların yerine beş katlı yeni binalar yapılacağına dair de açıklamada bulundu. Öyleyse rezerv alanına 3100 bina neden yapılıyor. Bunların kaçı depremzedeler için düşünülüyor? Üstelik Bayraklı'da yıkılan ve yıkımı devam eden binaların yerine de beş katlı binalar yapılacak. Görüldüğü gibi, bu yapılaşma alanına ihtiyaç yok. O halde rezerv alanı projesi kimlere hizmet edecek?” diye sordu.

“Bu tablo akla felaket fırsatçılığı yapıldığını getiriyor.” diyen Kahraman, asıl amacın, depremzede vatandaşlar bahane edilerek, şehir hastanesinin yanında yeni bir rant alanı oluşturmak olduğu iddiasını dile getirdi.

1995 yılında sel felaketi yaşanmıştı
Kahraman, bakanlığın belirlediği rezerv alanının yapılaşma açısından çok tehlikeli olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Burada Laka Deresi var. 1995 yılında İzmir'de meydana gelen sel felaketinde yaşamını yitiren 65 vatandaşımızdan 58'i Laka Deresi Havzası'ndan gelen sele kapılarak hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine, 1326 hektarlık alan Orman Genel Müdürlüğü'ne tahsis edilerek orman rejimi altına alınmıştı. İşte bu alan şimdi imara açılacak. Orman Mühendisliği Odası da açıkladı, bu çok tehlikeli. Depremden kaçarken sel felaketine kapılma riski var.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/felaket-alani-imara-aciliyor_183338.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!