Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Orman Alanının Konuta Açılmasına Dava

İzmir’de yaşanan deprem sonrasında, depremzedeler için Bayraklı’da orman alanına yapılacak konutlara karşı Avukat Senih Özay Danıştay’a dava açtı. Özay, konut yapmanın bölge için ciddi riskler taşıdığını ifade etti.

yapi.com.tr
Orman Alanının Konuta Açılmasına Dava

İzmir’de 30 Ekim’de gerçekleşen 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından, evleri yıkılan depremzedeler için Bayraklı’da bulunan orman alanına konut yapılacak. Tapuda orman olarak kayıtlı 375 hektarlık alan, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile orman vasfının dışına çıkartıldı. Depremzedeler için konut yapılacak alanla ilgili tartışmalar sürüyor. Yapılaşmanın olacağı alandan fay hattının geçtiği açığa çıkarken sel ve erozyon riski taşıması ‘felaket’ riskini artırıyor.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; konut yapılacak bölgenin orman alanı vasfından çıkarılmasına karşı Avukat Senih Özay, Danıştay’a dava açtı. Açılan davada bölgede 1995’te 61 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketi hatırlatıldı. Senih Özay yaptığı açıklamada, yerleşime uygun olmayan bir alanda ısrarla yerleşim kurmaya çalışmanın ileriye dönük katliam planlamasından başka bir şey olmadığını belirtti.

Son zamanlarda insanlığın başında büyük dertler olduğunu söyleyen Özay bunlardan birinin de 30 Ekim İzmir depremi olduğunu ve yüreklerde kalan derin izler, sarsılan psikolojiler olduğunu kaydetti. Özay, “Yerleşime uygun olmayan bir alanda yerleşik olan ve depremde çok büyük kayıplar yaşayan depremzedeler, bir diğer yerleşime uygun olmayan dere havzasına yerleştirilmek istenmektedir.” dedi.

Depremzedelere en iyi konutların yapılması gerektiğini, ancak başka yere yapılması gerektiğini belirten Özay, “Hali hazırda orman alanı ve dere havzası olan, yerleşim kurulmasına uygunluk sağlamayan bir alan için yapılan çabalara bakınız. Doğanın katli yetmiyor üzerine bir de insanlara yeni acıların anahtarını sunuluyor.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/orman-alaninin-konuta-acilmasina-dava_183384.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!