Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Formula 1'e Belediye Freni

İstanbul'a 1 milyon ek turist ve turist başına 500 dolar ortalama harcama kazandıracak Formula 1 Projesi Türkiye'nin bürokratik yapısına takıldı.

Hürriyet
Formula 1'e Belediye Freni

b>İstanbul'a 1 milyon ek turist ve turist başına 500 dolar ortalama harcama kazandıracak Formula 1 Projesi Türkiye'nin bürokratik yapısına takıldı. Pendik'te inşaa edilecek yarış pistinin yapılacağı arazi; Tuzla, Orhanlı ve Akfırat belediyelerinin ihtilafı nedeniyle mahkemelik oldu ve inşaat ruhsatı alınamadı.

Daha önce Haziran ayında temeli atılacağı açıklanan Formula 1'in inşaatı resmen 2 ay ertelendi. Projeyi üstlenen İstanbul Ticaret Odası (İTO) başkanı Mehmet Yıldırım, ‘‘İTO olarak Formula 1'in inşaatını başlatmak amacıyla 6 aydır bürokrasiyle savaşıyoruz. Hala ruhsatı alamadık. Çünkü ruhsata bağlayacak bir makam bulamadık. Arazinin bulunduğu yerde 3 belediye davalı. O nedenle de 'biz ruhsat-muhsat veremeyiz' diyorlar’’ dedi. Mehmet Yıldırım, konunun hassasiyeti nedeniyle Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'e sorunu anlattıklarını da belirterek şöyle konuştu:

‘‘Sayın Bakan bize ‘bugün (dün) olağanüstü bakanlar kurulu toplantısında bu konuyu görüşeceğiz ve çözüm bulmaya çalışacağız' dedi. Eğer ruhsatı arazi mücavir alan dışında olduğu için Bayındırlık Bakanlığı kanalıyla verebilirlerse sorun çözülür. Ancak şu ana kadar olanlarla Formula 1 projesinin temelinin atılması en az 2 ay sarktı. Haziran'da atacaktık herhalde Eylül'e kalacak.’’

HARAÇ VERDİK

İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)’ın düzenlediği sempozyumda İstanbul çevresindeki sanayi bölgeleri ve sitelerinin sorunlarını dinleyen Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'a hiçbir yatırımcının bugünkü bürokratik yapı içinde yatırım yapamayacağını söyledi. Yıldırım şöyle konuştu:‘‘İşe adım atınca, notere 650 milyar, kurul kararlarına 1.2 trilyon ödedik. İhale ilanları için 450 milyar lira verdik. 4 milyon dolarlık da teminat mektubu isteniyor. Ben daha kazma vurmadan 5 trilyon liraya yakın nakit harcama yapmışım. Bu ülkede nasıl yatırım olur sayın Bakan? Bu yatırımcının elinden parasını alıp, sonra da 'boşver iş yapmayı gel kamuyu dolandır' demektir. Ben 5 trilyon harcamışım aradan 6 ay geçmiş ve ruhsatı da alamamışım. İTO bile bürokrasiyle böyle bir pozisyondaysa normal vatandaş nasıl ruhsat alsın iş yapsın. 241 imzayla ruhsat olur mu? Her imzanın bir bedeli var, haraç veriyoruz sayın Bakan.’’

3 milyar insan seyredecekti

FİFA ve NBA'den sonra dünyanın en büyük üçüncü spor organizasyonu olan Formula 1 yarışları yapıldıkları kentin turizm gelirlerini hızla artırıyor ve dünya genelinde 3 milyara yakın insan tarafından da televizyonlardan izleniyor. Bu nedenle ülke tanıtımına çok büyük katskısı bulunuyor. Yarış pisti ve tesislerinin yapımı için İTO ile İTO Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı yüzde 50'şer hisseyle Formula 1 için şirket kurdu.Formula 1'in 5.5 kilometre otoban ve tesisleri için arsa hariç 50 milyon dolara mal olması bekleniyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/formula-1e-belediye-freni_4800.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!